78 ..hooijen" gebruikt wordt en de Oostergemeente of Ooster- Mehen (d.i. meen) genoemd wordt". Meente is o.eng. ge(meene); daarvoor treft men in samen stellingen ook man(e) aan: Manwood, Manefeld, Menford, Man(e)londe, Manemeade, le Mane wey. Onder de veld namen van Essex komen er een stuk op zeventien vbb. voor S c h. beweert (140) dat mnl. heymede, hemethe, hemede, niets anders is dan een verdietsing van fra. hamée afsluithek' S c h. oordeelt enkel op de klank af. Het is al even fantastisch als de afleiding van Verheye van Citters van het woord hayman uit fra. haie (haag) en fra. manoir (woning). Terecht brengt Dr. P. van der Meulen (Hubr. 19) m.i. die woorden in verband met hayman. Zij komen voor in Brabantse oor konden, betrekking hebbende op Antwerpen, uit de 13e. 14e eeuw. aangehaald door L. Torfs-): in al de hemeden buiten de vesten (I, 45): de waerdschappen der hemeden (I, 52): ende van der heymeden (II, 6, aant. 5) ende oec. LXXVII roeden wildert (d.i. braakliggende grond) die men noemt heemede, ligghende in den Langhen Els, binnen der vriheyt van Antwerpen (II, 6). Deze woorden, samengesteld uit hey, hee, ofri. vormen voor ,hooi' en mede weide', zijn identisch met haemete. Beide betekenen hetzelfde als hayman, nl. gras- en hooimeente, vrijgeweide ..Pascua et terras ad communem justitiam pertinentes que vulgo hemethe vocantur et quas potentes et divites injuste in suos usus usurpaverunt". De frankische vorm voor fri. hay, nl. ho, is vertegenwoordigd in Homoet. dorpje aan de Linge en Homoet, stadsweide langs de IJssel te Hattem 1) Zie: Reany, The place names of Essex (EPNS. XII, 1935. 316, 495, 585/'6). 2 L. Torfs. Geschiedenis van Antwerpen. 2 din. 1862/6 zie Stallaert. 583 Mnl. Wdh. III. 285 Ndl. Wdb. V, 285, s.v. heem. Heimode, heimoede heimootis een ander woord. nl. heim, heem met suff. - ode, zoals in armoede, kleinood en het hgd. einöde. Zie ook F. Prims. Geschiedenis van Antwerpen, I. 92. 3) Teg. Staat van Gelderland, 257, 485.

Archief | 1939 | | pagina 134