87 de Striene. Dit kan niet anders dan Steenbergen geweest zijn. In de tweede bevestiging staat In pago scaldis, villam Berghis. Dit moet Bergen-op-Zoom geweest zijn. Wel lag deze stad aan den rand van het Toxandrisch diluvium, maar in de be vestiging staat, dat ze tot Scaldis gerekend werd dit was het gebied, dat er ten westen van lag, zoowat omvattend, wat nu de noordelijke rij der Zeeuwsche eilanden is. Er wordt slechts bedoeld, dat de villa Berghen het middelpunt was van de Nijvelsche bezittingen in de gauw Scaldis. Bij beide villae behoorden Zeeuwsche eilanden, waarvan echter de beide Berghe s de administratieve middelpunten waren, zoodat blijk baar Nijvel èn in Bergen-op-Zoom èn in Steenbergen een meyer had, onderworpen aan de abdis van Nijvel. De abdij van Nivelles (Nijvel) werd gesticht door Ite, gemalin van Pepijn van Landen. Hun dochter St. Gertrude (626659) was van dit eerste nonnenklooster in de Nederlanden abdis. Het had rijke bezittingen, ook in Brabant en Zeeland. Jammer, dat het archief van deze abdij verbrand is, zoodat we voor oegevens erover op andere bronnen zijn aangewezen. Bij Steenbergen behoorden de eilanden Bieveland, Gerselre en Spiesant, volgens ons stukken van het tegenwoordige Zuid- Beveland, en het vroegere Borssele, zooals we later in een andere studie nog eens hopen aan te toonen. De bevestiging zegt niet, dat de eilanden ook in Toxandrië lagen. Men zij voorzichtig ze zegt slechts, dat bij het in Toxandrië liggende Bergen, deze 3 eilanden behoorden. Bij Bergen-op-Zoom be hoorden „Sprange, Waterange en SteeningeDoor sommige schrijvers is gedacht, dat dit ..de gezamenlijke wateren'' zou beteekenen. maar wij meenen te kunnen aantoonen, dat dit ook drie eilanden waren, want uit de namen en op andere gronden lijkt het ons zeer goed mogelijk ze te identificeeren. Naar onze meening is Sprange de kern. van wat we nu het waterschap Poortvliet noemen. Waterange is de kern van Scherpenisse en Steeninge is een deel van de Vier Bannen van Duiveland. Deze gronden willen we kort ontvouwen. In een later deel van dit betoog hopen we aan te toonen. dat de Vijftienhonderd gemeten-Polder onder Tholen is in-

Archief | 1939 | | pagina 143