88 gedijkt in 1255. Deze ligt 1 x/i m- hooger dan de er naast gelegen noordelijke helft van de groote polder van Poortvliet. Om zoo hoog op te slibben boven den anderen polder zijn, verzekert Hollestelle, en verzekeren ook andere deskundigen, wel minstens drie eeuwen noodig geweest, dus Poortvliet moet zeker al in 967 hebben bestaan. Zooals in een verder deel van het betoog zal blijken, zijn er zeer goede gronden voor, Poortvliet te vereenzelvigen met het m 1237 genoemde land Bonne". Uit zekere later te ont vouwen overwegingen mogen we aannemen, dat dit woord is ontstaan uit „Borne" put, bron". De naam „Sprange", ook voorkomende in den naam van het dorp „Sprang" en onder eenigszins gewijzigden vorm in tal van aardrijkskundige namen over het geheele Germaansche gebied en ook in het Engelsche woord „spring" bron, be- teekent echter ook „bron", zoodat er grond voor is Sprange en Poortvliet te vereenzelvigen. Wij bedoelen daarmee dus, dat naar een „bron" of „bronnen" het latere Poortvliet af wisselend „Sprange" of „Bonne" genoemd werd, tot de laatste naam zich fixeerde. Waterange, Ange staat in verband met het Duitsche „an ger", het Drentsche „enk" en komt ook voor in het Noord- hollandsche „Zeevang", dat in oude stukken genoemd wordt den Zeven-ang „de zeven stukken grond". Waterange be- teekent dus zooveel als „waterland, moerassig land". Daar nu blijkens tal van geschied- en waterstaatkundige onderzoe kingen, het als een paal boven water staat, dat Scherpenisse ouder is dan Poortvliet en nog steeds, ondanks de veel meer moderne bemaling een waterrijk, hier en daar zelfs moerassig gebied is, aarzelen we niet Scherpenisse en Waterange te identificeeren. Wat Steeninge betreft, we houden dat op goede gronden voor de 4 bannen van Duiveland of het oudste deel daarvan, dat nu Ouwerkerk is. Er loopt n.l. door dit gebied een vrij groot binnenwater. Op een kaart uit de 18de eeuw heet dit water „de Steenen Zwaan", maar uit Beekmans kaart „Zee land in het jaar 1300" en uit handschriften enz. blijkt, dat de

Archief | 1939 | | pagina 144