89 vroegere naam is „Steenen Zween". Nu heeft men echter nog altijd in de heerlijkheid van Noordgouwe het deel Bewesten en dat van Beoosten Steem en het „gescheid van Steene" en is het bekend, dat er vroeger een machtige kreek in de Gouwe was, de „Steene" geheeten. Een blik op de kaart toont duide lijk aan, dat het „Steenen Zween" in het verlengde ligt van die eenmaal aanwezige kreek. Wel vindt men daartusschen de Bettewaarde, de Saspolder en het St. Jeroenspoldertje, kleine gebiedjes met slechts geringe overblijfselen van den stroom, maar dit komt, omdat na de inpoldering en afsluiting van wat we nu noemen „de Steenen Zwaan" de geul hier vanzelf dichtslibde. Het woord „zween" is niets anders dan een ook elders voorkomende bijvorm van „zwin" of „zwint" en beteekent „aan eene of aan twee zijden afgesloten en steeds ondieper wordend water". M.a.w. „Steenen Zween" beteekent niets anders dan „de Steene, die Zwin geworden is, dus „de afgedamde Steene". Vroeger waren dus de Steene uit Noordgouwe en de Steenen Zwaan één water en uit de kaart blijkt, wat een machtige en lange stroom dit moet geweest zijn, die we ons, want daar zijn aanwijzingen voor, waarschijnlijk naar het N.W. en naar het Z.O. nog ver verlengd moeten denken en dus eenmaal een aanzienlijke stroom moet geweest zijn en het is waarlijk geen wonder, dat men het land, dat daarbij lag, als „Steeninge land, bij of aan de Steene" heeft kunnen aanduiden. De uitgangen „inge of „ingen" dienen vaak om een gebied aan te duiden Thuringen, Lotharingen, Haestinge enz. enz. Later zal het dan naar een zekeren ..Duve een bekende middeleeuwsche naam, „Duiveland." genoemd zijn. Daar men volstrekt niet weet, wanneer deze kern van Dui- veland ingedijkt is, maar ook hier alles op oude toestanden wijst, mogen we gerust zeggen, dat het zeker ook al in 967 heeft bestaan. Juist het ontbreken van jaartallen wijst er al op en het bodemonderzoek wijst het verdere uit. In dit gebied met Bergen-op-Zoom als middelpunt werd St. Geertruida altijd hoog vereerd. De oudste parochie van de „Vier Bannen van Duiveland" n.l. Ouwerkerk had een kerk aan St. Geer truida gewijd, Bergen-op-Zoom had eerst een kapel bij de

Archief | 1939 | | pagina 145