90 St. Geertruidabron aan haar gewijd, terwijl de nieuwe magi straat er altijd op St. Geertruidadag (17 Maart) in functie trad en op den avond daarvoor de oude aftrad. De mogelijk heid is verder niet uitgesloten, dat de kerk van Scoondorp in Scherpenisse en die van Oudport in Poortvliet aan St. Geer- truida waren gewijd, terwijl Westkerke op den Adriaansdijk zijn St. Geertruidakapel bezat, waarnaar de Geertruidapolder genoemd is en het later in dit gebied ontstane St. Maartensdijk een St. Geertruidaaltaar had. In de bevestiging van 967 wordt ook gesproken van Mons met eenige streken erbij n.l. Tremella en Struahem. Dit zijn Geertruidenberg. met Drimmelen en Oosterhout. We moeten de fijnheid bewonderen, waarmee de 3 Berge s onderscheiden werden. Als een omschrijving van den inheemschen naam niet helpt, neemt men ter onderscheiding de vertaling te baat 1 in pago Tessandria super fluvio Struona Bergom. 2 in pago Scaldis Berghis. 3 in pago Strya Mons. Deze uitlegging wordt ook daardoor bevestigd, dat we hier de van ouds aan elkaar grenzende bekende gouwen Strijen, Toxandrië en Scaldis terugvinden. Nu bevat de tweede bevestiging voor wat betreft de gouw Scaldis echter nog een toevoegsel „cum ecclesia et teloneo" ,,met kerk en tol". Wat die kerk betreft, meenen we. dat dit een kerk of kapel in Bergen kan zijn, waarvan de inkomsten dan aan Nijvel behoorden. Dit wordt, meenen wij, daardoor ook bevestigd, dat eeuwen daarna, toen van een bezit van Zeeuwsche eilanden geen sprake meer was. Nivelles nog altijd tienden in Bergen-op- Zoom bezat. En over dien t o 1 willen we juist spreken. Op het eind van de 13de eeuw hebben we de bekende in 7 geleidingen verdeelde tolgeleiding van Vosvlielerhille tot Vortvoremuden, die we later nog nader zullen beschrijven. Daarvóór is echter slechts van 2 geleidingen sprake, n.l. die van Ossendrecht, die het traject van Vortvoremuden tot Rei- merswaal bediende eri die van Schakerloo, die begon bij den tegenover Reimerswaal gelegen mond der Striene en voortliep tot voorbij Steenbergen en dus de geleiding of tolbediening

Archief | 1939 | | pagina 146