IX spitten van bouwland aan den Oud-Veerschen weg, even buiten Middelburg, ongeveer waar volgens oude kaarten vroe ger „Ramsburg" gelegen moet hebben, terrein, thans toebe- hoorend aan J. van Wallenburg, landbouwer te Middelburg, die het fragment ook geschonken heeft. Het medaillon is rondom omsloten geweest door een ver hoogde rand met laurierblad-versiering. Daarbinnen is het borststuk, iets beneden levensgroot vermoedelijk, van een per soon in een 16e eeuwsch borstharnas. Tegelijk met de boven helft van het medaillon is, helaas, ook de kop van den man verloren gegaan. Toch meen ik te kunnen vaststellen, dat het medaillon in zijn gaven vorm heeft voorgesteld Prins Willem van Oranje, den Zwijger. Uit het samentreffen van twee gegevens kan dit m.i. op gemaakt worden 1°. Vóór op de borst is aangebracht in relief het wel-is- waar zeer verweerde, maar toch nog goed te onderkennen wapenschild, zooals Prins Willem dit als Prins van Oranje, Graaf van Nassau, enz. enz. heeft aangenomen. Men zie het Gedenkboek Prins Willem van Oranje 15331933, uitge geven door Tjeenk Willink, Haarlem 1933, waarin op blz. 388 het wapenschild aldus (door mij verkort) beschreven wordt „Gevierendeeld met een middenschild en een hartschild. Hoofdschild I. getongde en genagelde leeuw. II. een aanziende, getongde en genagelde en gekroonde leeuw (ook wel klimmende luipaard genoemd). III. Een zilveren dwarsbalk. IV. Twee luipaarden (d. z. gaande en aan ziende leeuwen). Middenschild wederom gevierendeeld. Ook aan de verdikking op het centrum van het middenschild is het zgn. ..hartschild'' nog te voelen, al is de figuur ver dwenen. Tot zoover is het wapenschild op het medaillon duidelijk te herkennen. Maar dit gegeven alleen zou niet afdoende zijn geweest, om het hoofdelooze borstbeeld te „determineeren

Archief | 1939 | | pagina 15