94 en daar alleen toen het ,,teloneum" lag en wel in nog onbedijkt gebied, dus gebouwd op een hil langs den stroom, waar schijnlijk door slib uit de beide stroomen daar al op natuurlijke wijze ontstaan en toen door de menschen opgehoogd en verder geschikt gemaakt, daar dit het eenige punt was, waar bij heel hoog water de Striene kon worden vermeden, om naar de Schelde te komen en het tolschip dit moest kunnen beletten. Het is onze overtuiging, dat deze Zuidwaarts loopende stroom later den naam heeft gegeven aan het oude gebied Schakersloo. Vroeger was het altijd ..Scakersloo Wij merken nog op, dat de verlanding van de Striene gepaard zal gegaan zijn met het dieper worden der Eendracht of Scakersloo. ,,Loo beteekent in het oud-Zeeuwsch korte kreek of korte verbindingsstroom. schaken stelen, rooven, iets oneerlijks doen, dus Schakersloo beteekent zooveel als het dievewater, het smokkelaarswater en kan in het middeleeuwsche Zeeuwsch niets anders beteekend hebben. De naam ging dan later over op het geheele gebied westwaarts daarvan tot de Striene toe. Men lette er wel in 't bijzonder op, dat in 1213 niet alleen het ingedijkte poldereiland zoo heette maar het geheele gebied, zoowel gedijkt als ongedijkt. Men heeft dien tol van 1213 vaak gezocht in het Oude Schakerloo op de plaats, waar nu het gehucht ..het Oudeland ligt, maar deze meening moet verworpen worden, daar dit gehucht ver van de Striene lag, er als t ware den rug aan toekeerde en ook een later hoofd stuk zal aantoonen, dat hij lag op de plaats van het tegen woordige Tholen, in ongedijkt gebied dus noordelijker, onge veer op de plaats, waar de noordwaarts loopende Scakersloo, met te verwarren met de Scakersvliet, in de Striene uitliep. De Scakersvliet was waarschijnlijk een uitloop van de Scakers loo. De beteekenis der 2 woorden is ongeveer gelijk. Dit is het eenige punt, waar de handelsbeweging goed kon worden in het oog gehouden. Zulke opgeworpen hoogten in onin- gedijkt gebied kwamen vroeger en later in Zeeland veel voor daarvan behoeven we hier geen voorbeelden te geven, daar ze legio zijn. Hier was de tol de stimulans tot het opwerpen ervan en we meenen stellig, dat de tegenwoordige buitenstad

Archief | 1939 | | pagina 150