98 daaruit voortkomende, dat hij den handelsweg naar Duitsch- land wilde veilig stellen", leeren wel anders. Voor we nu verder over 1220 spreken, moeten we eerst de verhouding tusschen Willem 1. graaf van Holland en Hendrik I, zoo uitvoerig als dat voor ons doel noodig is, bespreken. De broer van Willem 1. graaf Dirk VII overwon in 1197 den graaf van Vlaanderen. Hij viel daarna in Brabant en verbrandde o.a. Den Bosch. Dan echter wordt hij door Hen drik 1 overvallen en bij Heusden verslagen en gevangen genomen. Hij moet dan in 1202 al het land ten Z. van Dor drecht afstaan aan Hendrik I, die het hem echter in leen teruggeeft. Deze leenroerigheid duurde tot 1283. De verhou ding tusschen Brabant en Holland was dus slecht, vijandig en bleef dit nog lang, ook onder graaf Willem I. Deze strijd bare graaf, die in 1213 een militair subsidie-verdrag gesloten had met Jan zonder Land (koning van Engeland) en zich daardoor dus bij het Angio-Welfische verbond tusschen keizer Otto IV van Duitschland en dezen Jan had gevoegd, evenals Vlaanderen tegen het Franco-Ghibellijnsche verdrag tusschen Philippe-Augustus en Frederik II van Hohen- staufen, dwong door een stoutmoedigen tocht in Brabant, waarbij Brussel zelfs ingenomen werd, Hendrik I, die lang neutraal gezeten had, zich bij de Anglo-Welfen aan te sluiten. Wel lijdt dat verbond bij Bouvines een geweldige nederlaag, waarbij de graaf van Vlaanderen zelfs sneuvelt en Willem I slechts voor een hoogen losprijs uit de Fransche gevangen schap wordt ontslagen, maar er groeit een vriendschappelijke verhouding tusschen het Hollandsche gravenhuis en de Bra- bantsche hertogelijke familie, die, hier leggen we sterk den nadruk op, de geheele 13de eeuw door blijft bestaan en pas veranderde toen in Holland een ander gravenhuis kwam. In 1214 komt een huwelijksverdrag tot stand tusschen Willem I. voor zijn zoon, den lateren Floris IV, toen 4 jaar oud en Hendrik, voor zijn dochter Machteld, waarbij ridder Betto van Stavenisse en ridder Witto van Borgvliet getuigen zijn en als in 1218 Otto IV de gemaal van keizerin Maria van Brabant, het oudste kind van Hendrik I. is gestorven, en in datzelfde

Archief | 1939 | | pagina 154