99 jaar Aleida van Gelder, de gemalin van Willem I, huwt graaf Willem 1 in 1220 met deze Maria, waarbij als morgengave Maria tal van bezittingen in Zeeland verkrijgt (o.a. haymanne de Scaldis en leenland in Poortvliet), terwijl aan Willem I, waarschijnlijk als tegenprestatie, de helft van Schakerloo ge schonken wordt. Wat verkreeg Willem I nu eigenlijk? Logisch beschouwd zou men zoo zeggen, dat het Willem I er vooral om te doen geweest is, om een nieuw bruggehoofd tegen Vlaanderen te krijgen. Heel de politiek van de Hollandsche. graven is er in de 13de eeuw op gericht de noordelijke eilan- denrij sterk te maken tegen Vlaanderen. Het verkrijgen van de helft van Schakerloo in 1220, het stichten van het graven hof in Zierikzee. waaraan de ruil in 1229 voorafgaat, waarbij Floris van heer Costijn Zierikzee verkrijgt en waarbij de burg graaf Hendrix van Voorne, met wiens dochter, Hildegonda, heer Costijn gehuwd was, invloed oefent en de bouw 1200 van den sterken burcht in Poortvliet zijn alle aanwijzingen en uitingen van hetzelfde streven. Dit geeft een aanwijzing er voor dat Willem I vooral gaarne het zuidelijke, ingedijkte deel, zal gehad hebben, daar dit beter te verdedigen was en beter als uitgangspunt kon dienen. Door velen is daarover gephan- taseerd, maar het is gemakkelijk uit te maken, want we hebben een charter van het jaar 1255, pas in de 19de eeuw ontdekt door Bruggeman en dat we dus niet kunnen vinden in het oorkondenboek van Holland en Zeeland. In dit charter, dat zeer merkwaardig is. staat dat Raso van Gaveren, heer van Liedekerke, als voogd van den minderjarigen Hendrik van Schoten, heer van Breda, ter bedijking uitgeeft aan ..Balduinus van Stavenisse, zoon van Poppohet land, genaamd Nieuw- Schakerloo, dat, zooals het charter opmerkt ,,in Zeeland ligt' Men lette er wel op, dat het charter van 1220 zegt, dat Willem I Scacersloo niet als deel van Zeeland mocht be schouwen en dat in 1248 Willem II Hendrik Buffel met heel Scacersloo beleent, terwijl Raso van Gaveren in 1255 ook zegt, dat het in te dijken gebied ,,in Zeeland" ligt. Tusschen 1220 en 1248 is Scacersloo dus van Brabant naar Zeeland overgegaan, maar het noordelijk deel daarvan bleef

Archief | 1939 | | pagina 155