106 oorlog en tournooi. Het was toen het glanstijdperk van het ridderdom. Als we weten, dat Floris IV, zijn broer Willem van Hol land, Floris de Voogd en Jan I van Brabant (die aan ruim 50 tournooien had deelgenomenallen het leven in een steekspel verloren, dan kunnen we daaraan eenigermate afmeten, wat het ridderlijk bedrijf toen beteekende en we kunnen er zeker op aan, dat Hendrik Buffel in de geheele Duitsch-Fransch- Brabantsch-Zeeuwsch-Hollandsche ridderwereld, die toen een internationaal cachet had, zal bekend geweest zijn en dat zijn bijnaam uit dien kring afkomstig is en zeker is hij ook aan het Brabantsche hof bekend geweest. Welnu, in 1248 ondernam Lodewijk IX zijn bekende expeditie naar Egypte, Hij nam Damiate in, rukte naar Kaïro op, werd bij Mansoerah verslagen en gevangen. Zijn broer. Robert I, graaf van Artois, getrouwd met en op dien tocht vergezeld door zijn echtgenoote Mathilda van Brabant, dochter van Hendrik II trachtte zich met andere ridders door de vijanden heen te slaan, maar vond met velen den dood. Deze tocht is door Joinville uitvoerig beschreven. Hij noemt echter slechts de hoofdaanvoerders bij name, daar het vanzelf niet aanging de namen van een 3000-tal ridders op te sommen. Opmerkelijk is het echter, dat Joinville vertelt, dat hij den koning eens aantrof in gezelschap van een buitengewoon groot ridder. Dit kan Buffel geweest zijn, al geven we toe, dat deze aan duiding te vaag is, om er op te bouwen. Betere bewijzen zijn die, welke we gaven bij de jaren 1249 en 1253. Voor deze tocht was ook in Zeeland flink propaganda ge maakt, maar op een eigenaardige manier, d.w.z. er werden aan de kruisvaarders, die meegingen, bepaalde eischen gesteld van gegoedheid. Het was duidelijk, dat men niet iedereen mede wilde hebben, het was voornamelijk om ridders te doen. Deze eischen kennen we nog nauwkeurig ze zijn tot op onzen tijd bewaard. Waar nu ongetwijfeld Mathilda van Brabant den op den voorgrond tredenden ridder zal gekend hebben, zal van haar en haar man wel aandrang zijn uitgegaan om hem over te halen, mee naar Egypte te gaan. Daar komt bij, dat

Archief | 1939 | | pagina 162