112 onder Steenbergen, dat eenige jaren later altijd als ,,de Heyde onder Nassauwe" bekend was. Nu kregen de heeren van Oud-Vosmeer van Willem VI in 1414 een charter. Aan hen werden toen afgestaan alle slijcken, schorren en aanwassen liggende binnen de volgende merken grenzen) ,,'t water van Vosvliet neffens den Lande van den Broucke en de Uyt- gorsen daaraen gelegen van daer in Merlo, van Mairlo in Greveninge, van Greveninge in Grenen, van Grenen in Streyen, van Streyen de Vlyten langs in Couveringhe vaert van daar in Vertrijsen vaert, vandaer over Hazershille, strec- kende langs de diepen van Eendracht, tot de Noordkeeten toe van ,,der Tholen" ende also voert omme lanx de vrijheid van Vossemeer". Wanneer men de kaarten van den landmeter Pieter Rezen van 1555, die bij Ermerins te vinden zijn, die van Beekman „Zeeland in het jaar 1300" en Hollestelle's kaarten bij zijn studies over de geschiedenis van het eiland Tholen raadpleegt, weet en ziet men zeer nauwkeurig, welk gebied hier bedoeld is. Alleen moeten we er op wijzen, dat de naam Vosvliet ver warring kan stichten, daar twee wateren zoo heetten, n.l. 1°. het water, dat als linkerzijtak van de Striene oorspronkelijk dicht langs den Oostkant van Poortvliet liep en dan langs Rooland en Broekpolder om ten slotte in het Maarloo uit te loopen en 2°. het deel van den tegenwoordigen Eendracht van ongeveer de stad Tholen tot het begin van den Vertrijsen- vaart, feitelijk onderdeel van de Striene. In het charter komen beide wateren voor, maar slechts het eerste onder den naam Vosvliet, het tweede wordt gewoon Eendracht genoemd1)' Hoogstwaarschijnlijk heeft het tweemaal voorkomen van dezen naam als logischen grond dit, dat de uit het Maarloo komende Vosvliet, zich zuidwaarts vertakte in twee stroomen, die beide Vosvliet bleven heeten, één naar het zuiden (de westelijkste tak) en één naar het zuid-oosten (de oostelijke tak) waar- 1) Het charter geeft wel een aanwijzing, dat men wist van twee Vosvlieten, want het spreekt van de Vosvliet neffens den Brouck", blijkbaar ter onderscheiding.

Archief | 1939 | | pagina 168