113 van echter het begin later Kerkekamer werd genoemd, terwijl het eind van Vertrijsenvaart tot Tholen Vosvliet bleef heeten, waaruit ook weer goed te zien is, dat van een pal noordwaart- schen uitloop van de Eendracht nog maar weinig sprake is. Wel was hier een kreek, maar nog weinig vermogend. Dit charter is daarom zoo belangrijk, omdat het ons leert, hoe het er in den noordoostelijken hoek van Zeeland uitzag, want vanaf den Broeck tot aan de Eendracht, noemt het eerst de grenzen van Zeeland en Holland en dan die van Zeeland en Brabant, want het geheele gebied behoorde tot Zeeland en wel aan den graaf Willem VI. Er blijkt dus duide lijk uit, dat noordwaarts van Hazershille niet de grens was tusschen Brabant en Zeeland zooals nu. nu de Eendracht daar de grens is tusschen Brabant en Zeeland en ook waar Vos- vlieterhille lag en het eerste geleide van daar naar Eendrach- termude begon. Er schiet niets anders over dan het te laten liggen op het punt, waar de Vertrijzenvaart in de Eendracht of Vosvliet schoot. Het is dus hetzelfde als Hazershille. De oude naam zal geweest zijn Vosvlieterhille, de hil aan de Vosvliet, die naar zeker persoor wel den naam van Hazershille zal ontvangen hebben. De loop van den Eendracht noordelijk van dit punt was zoo nauw, dat de heeren van Vosmaer haar daar zelfs in het midden van de zestiende eeuw hebben willen afdammen, wat toen door den energieken tegenstand van Tholen en Ant werpen is mislukt. Het maakt ons nu ook duidelijk, hoe tot aan de Fransche revolutie Zeeland nog 2926 gemeten land in Nieuw-Vosmeer over de Eendracht bezat en ook, dat de noordelijke u tloop van den Eendracht naar het Slaak van Maarloo dieper en breeder is geworden, toen later allerlei polders aan weerskanten werden ingedijkt en men die Een dracht opzettelijk openhield en toch het water een uitweg moest zoeken, dat dien ook niet meer kon vinden naar het N.O.. daar de Vertrijsenvaart en zijn N.O. verlengde ook langzamerhand verlandden en ten slotte afgedamd en inge polderd werden. In elk geval lost het ook de kwestie op van de ligging van Vosvlieterhille, het eerste tolstation aan Bra- Archief 1939 S

Archief | 1939 | | pagina 169