115 IV. De buitenstad van Tholen. We weten, dat de dijk van de 1500-gemeten midden door het stadje Tholen liep. Hij begon daar, waar nu de gasfabriek staat en de tegenwoordige Hoogstraat, (die in de 16de eeuw verlaagd en genormaliseerd is en de Kromme Elleboog tot de Verbrande Straat zijn deelen van dien dijk, die verder langs de Verbrande Straat en langs de vroegere Noorderpoort zijn aansluiting vindt op den dijk van Molenvliet, Deze dijk of Hoogstraat verdeelde van ouds het stadje Tholen in de Binnenstad en de Buitenstad. We laten nu het deel. dat Nieuwe Stad heet en er bijkwam door de indijking van den polder Dalem in 1364 buiten beschouwing, daar dit na 1350 valt. Waarom heette een der stadsgedeelten de Buitenstad'" Twee opvattingen zijn mogelijk, 1°. het is een stadsgedeelte, dat, zooals bij zooveel plaatsen, pas heel laat bijgegroeid is, en toen pas binnen de omwalling werd opgenomen, 2°. het is een stadsgedeelte dat reeds vroeger bestond, dan het binnen den polderdijk gelegen deel, maar den naam alleen ontving, omdat het buitendendijk lag. We zullen nu trachten aanneme lijk te maken, dat de tweede meening de juiste is, die dan aansluit bij de conclusies in de vorige hoofdstukken, ver kregen en die dus zekerder maakt en ze ook nader belicht en karakteriseert. Hiertoe is een langere uitweiding noodzakelijk. Na den ambachtsheer Hendrik I Buffel kwam Hendrik II Buffel. Deze kreeg in 1290 tolvrijheid voor zijn dorp, ,,dat heet Tholen of Hardestock en dat ligget in Schakersloo" en wel van Floris V, terwijl hij in 1292 eveneens tolvrijheid verkrijgt, nu op Honte en Schelde van den hertog van Brabant, toen Jan I. Het dorp. dat trouwens in 1253 ook al zulk een charter gekregen had van Zwarte Griet en Guy van Vlaanderen, had dus toen al wat handel, waarschijnlijk visch-, moer- en zouthandel, zooals alle Zeeuwsche rivierplaatsen en met de zelkasch zal dat, wat we nu noemen de buitenstad, wel zijn op gehoogd, daar dit bij grondonderzoek blijkt. Deze Hendrik II, Buffel, gaat in 1296 met Jan van Renesse, Dirk II van Brede- rode en den burggraaf van Leiden samen naar Engeland, om

Archief | 1939 | | pagina 171