116 daar den jongen graaf Jan te halen. Hij behoorde dus blijkbaar tot de ontevreden edelen, die zich tegen den Henegouwschen invloed verzetten en we mogen aannemen, dat hij in samen werking met Jan van Renesse en den vermogenden Floris van Borsselen van Monster en Goes en anderen bij den dood van Jan 1 in 1299 zich bij de ontevredenen heeft aangesloten, die zich toen tegen den Henegouwer, Jan II. verzetten, ook al, omdat we van elders weten, dat zoowat de geheele Zeeuw- sche adel, met uitzondering van de heeren van Reymerswaal en Kruiningen, weinig geporteerd was voor de Henegouwsche dynastie. Hij is er toen al even slecht afgekomen als al die edelen, die na den slag bij Lode, hun bezittingen verbeurd verklaard en zich uit hun leenen ontzet zagen. Er is nog een charter, waaruit blijkt, dat in 1300 Hendrik II, Buffel, nog heer van Tholen was. Daarin beklaagt hij zich, dat de tolle naars van Borgvliet en Papenisse, wederrechtelijk tolgeld van zijn vrienden zijn onderdanen) te Tholen genomen had den, in strijd met het charter van 1292. De schout van Ant werpen kreeg nu bevel dit te onderzoeken. We kunnen dit wel niet met de stukken bewijzen, maar als we zien, dat rt: 1300 Tholen weer tot de grafelijkheid terugkeert en nog in 1354 een Hendrik Buffel genoemd wordt, die met anderen in dat jaar Oosterland indijkt, dan mogen we het er toch voor houden, dat dit een zoon of kleinzoon geweest is van Hendrik II Buffel en dat deze dus it 1300 niet kinderloos gestorven is maar eenvoudig zijn leen ver loren heeft en dat hem dus eenzelfde lot trof als tientallen andere edelen, te meer, daar we weten, dat Tholen een goed leen was en er dus een dringende reden moet geweest zijn, dat het tot de grafelijkheid terugkeerde, die niét in de familie omstandigheden der ..Buffels" lag. In 1316 wordt Tholen dan leengoed van Jan van Beaumont en krijgt het dus weer een eigen heer. Deze aanzienlijke ridder, de rechterhand van zijn broer graaf Willem III en zijn neef, graaf Willem IV. die ook een paar keer regent van Holland en Zeeland was, en tal van bezittingen in deze graafschappen en ook elders had en ook als heer van Schoonhoven en

Archief | 1939 | | pagina 172