119 geplempt terrein is. Dit is evenwel hier niet het geval. Dit stadsgedeelte ligt in zijn geheel ongeveer een meter of drie hooger dan de polder en is als 't ware een plateau van vrij groote oppervlakte. Op dit plateau vinden we een klein plein tje voor het stadhuis en twee nauwe straten, die juist in dat nauwe haar ouderwetsch karakter openbaren en ook in haar namen Vischstraat en Brugstraat, die in bijna alle middel- eeuwsche watersteden voorkomen. Men krijgt, ondanks latere verbreedingen en modernisee ringen van dit stadsgedeelte ongeveer den indruk die Victor Hugo van het middeneeuwsche Parijs geeft, „nauwe straatjes en slopjes, waarin de huizen geen plaats meer kunnen vinden, elkaar verdringen, en als 't ware op eikaars rug springen om over den beëngenden stadswal heen te komen". Bovendien lag in dit plateau de Oude Haven uitgegraven, die in 1825 gedempt is en nu een plein vormt, terwijl de Oude Zoute Vest sedert dien tijd als haven functioneert. Aan deze haven vindt men ook de 2 plaatselijke groote herbergen, inrichtingen zooals die in vele Zeeuwsche stadjes voorkomen, tegelijk herberg, restau rant, hotel, beurs, theater, afspanning, garage enz. Zulke inrichtingen hebben doorgaans van den oertijd af haar zelfde, aan traditie gebonden plaats behouden, vooral in kleine plaats jes, zooals door voorbeelden overtuigend zou zijn aan te toonen. Ze hebben in de volksverbeelding een half officieel karakter en de omstandigheid, dat ze hier aan het plein liggen, waar een maal de haven lag, die de plaats tot bloei bracht, wijst deze traditie nog sterker aan, fixeeren als het ware haar ligging daar in de middeneeuwen, waarbij we allerlei moderniseeringen door alle tijden heen, vanzelf in aanmerking moeten nemen. De gebouwen, hoewel oud, zullen dus de middeleeuwsche niet meer zijn, maar de plaatsen hoogstwaarschijnlijk wel. Er is bovendien geen bewijs, dat de muur van Jan van Beaumont over den dijk. de Hoogstraat dus, heengeloopen heeft, zoodat ook reeds in zijn tijd de buitenstad in de ommuring was op genomen, wat ook hieruit, meenen wij, duidelijk is, dat men in de middeleeuwen op alle plaatsen juist ook zorgde, dat de haven door de stadsbevestigingen werd beschermd en dus

Archief | 1939 | | pagina 175