120 binnen den muur kwam te liggen, terwijl de haveningang goed verdedigd kon worden, al was dat dan niet overal zoo krachtig als te Zierikzee, met zijn Noord- en Zuidhavenpoort. De haveningang lag hier in de nabijheid van de Zuidpoort, van waaruit ook altijd het veer uit „Polre" in Brabant bediend werd en zal wel als verdedigbare Havenpoort gefunctioneerd hebben. Alles dus, hoe wij het ook nemen, leidt tot de con clusie. dat, toen men den 1500-gemeten-polder indijkte, men den dijk gericht heeft naar een reeds aanwezige hoogte, de tegenwoordige Buitenstad (of een deel daarvan), alleen waar schijnlijk later nog met zelkasch opgehoogd of uitgebreid. Langs den westrand van deze hoogte trok men den dijk door, om den polder nog te beter te beschermen, zoodat we moeten aannemen, dat de heuvel bij heel hoog water nog wel over stroomd is, wat overigens niet erg was, omdat er toch niets op groeide daarop werd gerekend dat is nog zoo in Dordt en Rotterdam en wordt daar als normaal beschouwd, maar het plaatste toch dit stadsgedeelte in zekere tegenstelling tot het andere gedeelte, wat dan zijn uitdrukking vond in den naam „Buitenstad' Later (in 1825) is de dijk van de 1500- gemeten langs de Oude Haven doorgetrokken, zoodat nu de toestand anders is. Alles wijst er op. dat die buitenstad juist het oudste deel van de stad is, reeds aanwezig in primairen vorm (dien we niet kennen) toen de 1500-ge- meten-polder nog niet was ingedijkt. We mogen haar dus beschouwen als den tolheuvel, reeds zeer vroeg aanwezig en waarvan we al vroeger gesproken hebben en daar gekomen, door de uitzonderlijke ligging in dit gebied op de kruising van de N.Z.-waarts loopende Eendracht-Vosvliet-lijn en de N.O. Z.W.-waarts loopende lijn van de Striene. En nog eens, de naam ..Tholen" - .bij of aan den tok' reeds in 1253 ge noemd. toen er nog geen 1500-gemeten was en ook reeds als plaats, die tolvrijheid verkreeg, doet dit nog te meer klemmen. De dubbele naam van het dorp in 1290 ..Tholen'' of „Harde- stock we wijzen daar met nadruk op en ook op den enkelen naam ,,der Tollen" in 1263, geeft aan, dat na de indijking van de 1500-gemeten-polder in 1255 een polderdorp

Archief | 1939 | | pagina 176