123 ook een weg gevonden wordt, die de Bonneputsche weg heet. Deze naam „Bonneputte" is nog een naam uit het oud verleden, maar bij alle menschen uit deze gemeente nog steeds goed be kend. Waarschijnlijk was het de naam, die vroeger het geheele ambacht droeg, dat later naar het dorp, den naam Poortvliet" ontving. We hebben hier een soortgelijke verwisseling als die tusschen Haestinge en St. Maartensdijk en die tusschen Tholen en Schakerloo, alleen met dit verschil, dat de oude naam voor een gedeelte van het gebied nog bestaat. In 1220 heet het gebied ook al Portfliet en Manlande dit Manlande werd later Malland. In de 13de eeuw merken w.e dus nog beide namen op n.I. óf Bonne' óf Portfliet en Manlande maar voor de tijdgenooten zal dit geen bezwaar hebben op geleverd. Er zijn in dien tijd meer voorbeelden van dubbele, afwisselend gebruikte, aardrijkskundige benamingen. Zoo heet bijv. ..Borsselen" in een charter van 1313 ook nog ..Kessel .Nu zal ieder, zonder meer, inzien, dat ..bonneputte" is ontstaan uit ..Borneputte bron. De Tegenwoordige Staat vermeldt, dat het opborrelend water vroeger in Zeeland heette borne" Het middeleeuwsch Woordenboek zegt, dat naast borne" ook de vorm ,.bor-re" voorkomt (progressieve assimilatie), maar hier hebben we dan in den vorm bonne'' de echt Zeeuw- sche regressieve assimilatie-vorm, zooals we die bijvoorbeeld ook hebben in bossel voor borstel, mossen voor morsen, dosschen voor dorschen, Vlissingen voor Vlinsingen, Suh- turch (later Souburg) voor Sufhurch, enz. Het land werd dus genoemd ,,het land van de bronnen'' of ,,het land van de bron". Uit te maken is dit moeilijk. Er liggen uitstekende, zoetwater- putten in vele weiden van dit land. en een betrekkelijk recent onderzoek in het noordelijk deel met norton-pompen had voor treffelijke resultaten, maar ook is er dicht bij het zoogenaamde Oude Kerkhof zijwaarts van den weg een putje, dat misschien in den tijd toen de Vosvliet nog er achter langs stroomde een intermitteerende bron was, zooals nog altijd het Muijenputje in St. Maartensdijk, de Geertruida-bron op het strand van Bergen-op-Zoom en het St. Quirijnsputje bij Halsteren. Het bedoelde putje bij het ..oude Kerkhof" is algemeen bekend en

Archief | 1939 | | pagina 179