124 ligt midden op een vrij groot grasveld, dat gevormd wordt bij de samenkomst van eenige wegen daar. De vrij groote oppervlakte van dit grasveld putje is zeker opmerkelijk en het is niet uitgesloten, dat er een gebouw bij gestaan heeft en daar „Wordenbornhoes naar genoemd is, dat dan zou beteekenen ,,het bronhuis bij den woerd". Het was mis schien toen wel doelwit van pelgrimstochten, daar er ook een dijk was, die den Beughkens- of Putjes dijk heette. Veel doet de keuze niet ter zake, daar in elk geval uit het hier bijgebrachte ten duidelijkste blijkt, dat het een gebied was met goede zoetwaterwellen of goede bronnen. Evenals het eiland Putten en het dorpje Sprang en het stadje Borne kreeg het daarnaar zijn naam, wat niet te ver wonderen is. daar Zeeland arm is aan goed. zoet grondwater. zooals algemeen bekend is. Toch moet aan den naam Beugh kens- of Putjesdijk in zooverre toch wel weer aandacht ge schonken worden, dat, wanneer naast een bestaanden naam een nieuwe opkomt, daarvoor toch een reden moet geweest zijn, wat toch weer wel op iets bijzonders van dit putje, deze bron, zou duiden. Zoo heette de Potterstraat" in Bergen op Zoom pas toen „Fortuijnstraat toen daar de brouwerij ,,de Fortuijnopkwam. Die dijk zou dan zoo heeten, omdat men er langs gaande de borne" of ..het putje" bereikte. Een ander bewijs is, dat in dit gebied een plaatsje of ge huchtje voorkwam, dat den naam droeg van ..Wordenborn hoes". Dit gehuchtje lag, blijkens het charter van de inpolde ring van den 1500-gemeten-polder in 1255, waar we nu nog het gehuchtje ,,het Oude Kerkhof" vinden. Bij nauwkeurige lezing van dit charter, valt daaraan niet in het geringste te twijfelen. Vanzelf is het ook niet uitgesloten, dat de ..bron" elders in de banne lag. Op een borne" wijst ook de in Poortvliet liggende Bornkotsche Weg. Men vatte wel in 't oog. dat we dus naast elkaar hebben Sprange. Bonneputte. Worden bornhoes. Bornkotsche weg. Pufjesdijk en wel in hetzelfde gebied, zoodat aan het verband tusschen deze namen geen twijfel bestaat. Het woord beteekent ..het huis van het land Borne op of aan den „werd of „woerd" of „het bronhuis

Archief | 1939 | | pagina 180