125 bij de woerd". Daar in het woord Wordenbornhoes" de ,,rn' in één lettergreep voorkwam, was vanzelf van assimilatie hier geen sprake en vinden we dus hier nog den oorspronkelijken vorm „born(e)". Een ,,werd" of woerd" was een soort vliedberg of in elk geval een aangelegde hoogte en in eenigszins anderen vorm vinden we het woord terug in „Woerden", „Holwerd „Fer- werd", „Werden" enz., enz. Voor de wisseling van en denke men ter vergelijking aan het naast elkaar voorkomen ervan in börd, naast brêtt. worden naast het Duitsche wérden enz., enz. Een andere aanwijzing voor de juistheid van onze opvatting is de naam „S prang e", die in de bevestiging van 967 wordt genoemd. We weten, dat het gebied Poortvliet, toen de naam „Sprange gebruikt werd. er al was en in de gouw Scaldis lag. Verder wordt gesproken over de pachters van Ter Does. Hieruit blijkt dus, dat in 1237 „Bonne" aan de bekende abdij van Ter Doest bij Brugge behoorde. In „967" behoorde het land „Sprange" aan Nijvel. Is „Sprange" dus „Bonne", dan moet er een overgang van Nijvel op ter Does zijn geweest. Zulke overgangen tusschen verschillende abdijen komen in de middeleeuwen herhaaldelijk voor. We zouden daarvan tal van voorbeelden kunnen noemen, ook in 't bijzonder bij Nijvel. Maar daarover later. In 1200 krijgt Hugo van Voorne voor een som gelds land in dit gebied van het Kapittel van Sint Salvator te Utrecht. Het blijkt, dat dit het bekende leenland in Poortvliet was Verder weten we, dat Hugo van Voorne er een burcht het bouwen, dat deze werd verwoest tijdens het bekende geschil tusschen Willem I en Lodewijk van Loon. maar toch later weer hersteld is, want hij wordt in 1317 op nieuw afgedekt en nog in 1402 genoemd. En het charter, waarbij Floris IV in 1229 land in Schakerloo koopt, is uit gevaardigd te Poortvliet, zoodat er een burcht moet geweest zijn, geschikt om Floris IV en zijn gevolg te ontvangen. En ook, dat dit leenland vroonland is. Hoe hebben we nu dit alles op te vatten We wagen de volgende verklaring vóór 967 bezit het

Archief | 1939 | | pagina 181