128 hadden, We zien de „mannen van Poortvliet" dan ook her haaldelijk als zoodanig optreden, bijv. bij de belegering van Neuss door Karei den Stoute, toen zij den spotnaam van „Bonte Kraaien" hadden. Ze maakten ook den glorieuzen intocht van Jan van Beieren mede. toen deze na een vrij lang beleg den Hoekschen castellanus van Leiden had gedwongen, de sleutelstad aan hem over te geven. Volgens het charter van Floris V van 1266 moest Leiden voor de lijfwacht van den graaf 26 man leveren. Poortvliet weten we, moest met 35 man dienen. Dit wijst er op, dat deze plaats toen grooter was dan Leiden. Dit behoeft ons niet te verwonderen, daar Leiden toen als industriestad pas in op komst was en pas na 1300 haar houten kerk door een steenen gebouw verving. Poortvliet was toen al één van de grootste bannen van Zeeland. Reeds toen was het meer dan 4000 gemeten groot en zal daarom 1237 één der allergrootste plaatsen, ook in inwonertal van Zeeland geweest zijn. Pas na 1300 groeiden door handel, industrie en door de bijzondere voorrechten, welke de graven schonken, Zierikzee en Tholen Poortfliet boven het hoofd. Poortvliet bleef aan den land bouw gebonden. De laken-nijverheid bijvoorbeeld mocht in Beoosten-Scheld slechts in Zierikzee worden uitgeoefend. Al deze voorrechten komen in Zierikzee echter pas na 1300, waarvan we een heele lijst zouden kunnen opsommen. Men zou dus Poortvliet kunnen beschouwen als een in zijn groei gestuite „port", die nooit „burg" werd, maar toch zijn poort recht tot 1704 behield. VI. Over OudportWordenbornhoes en het Oude Kerkhof In de geschiedenis van Poortvliet is eenige malen sprake van „Oudport". In een rekening van 1317 is in de banne van Poortvliet sprake van vier molens, waaronder de 2. die het meest opbrengen, die zijn van de „molen aan Torp" en de „molen op oud-port". Uit 1576 wordt bericht, dat de Staatschen, die uit Duiveland bij St. Annaland op Tholen waren geland, na het uitbreken der Spaansche furie, den molen van oudport hebben verbrand.

Archief | 1939 | | pagina 184