129 Hieruit blijkt dus, dat de naam oudpoct in dat laatste jaar nog volkomen bekend was. Beide mededeelingen worden door Hollestelle ook gedaan, maar m.i. geheel verkeerd geinterpre- tcerd. Hij vat ..port op als haven en gaat dan gewoonweg aan het fantaseeren en zegt, dat Oudport een haven was van Poortvliet aan de Striene en wel in den polder Oud-Strijen. Slechts de vertaling van „port door haven brengt hem tot deze phantasie. Hij phantaseert dan een gehucht aan de Striene in Oud-Strijenpolder en zegt, dat dit later vervangen werd door Nieuw-Strijen of Strijenham. Uit de aanwezigheid van het gehucht Strijenham in den polder Nieuw-Strijen als tegenwoordige haven van Poortvliet en door de verkeerde op vatting van het woord ..port" komt hij tot de door geen en kelen grond gesteunde bewering, dat dus in Oud-Strijen een gehucht met haven moet gelegen hebben. Verder geeft hij als grond aan, dat het verbranden van den molen in oudport uit de stad Tholen wordt gemeld, die n.l. Oud-Strijenpolder bezat. Doch dit vermelden uit zekere plaats van een nieuws bericht. geeft volstrekt niet het recht, nu ook maar te zeggen, dat dus het gebeurde nu ook juist op die plaats moet zijn voorgevallen en dat zeker niet, als we in aanmerking nemen, dat vele Thoolsche boeren veel dichter bij Poortvliet wonen dan bij hun eigen stad Tholen. Hollestelle moet daartoe n.l. phantaseeren, dat de polder Oud-Strijen eerst aan Poortvliet en later aan Tholen zal hebben behoord, van welk feit totaal niets bekend is. We kunnen dus, hoeveel respect we overigens hebben voor veel, dat door Hollestelle is bijgebracht, aan deze mededeelingen geen enkele waarde toekennen, omdat in de middeleeuwen, zooals uit tal van charters blijkt, „port" of ..poort'' als stad wordt opgevat en daarbij ook nog te denken aan het door Pirenne aangegeven onderscheid, dat in Vlaan deren in zooverre nog tusschen een ..port' er een ..burcht' wordt gemaakt, dat deze laatste door wallen en grachten moest zgn omgeven, want veel uit Vlaanderen, weerspiegelt zich in Zeeland 1). Oudport beteekent dus: ,,de oude poort". 1Terloops zij er op gewezen, dat juist het gebruik van het woord port hier er onweersprekelijk op wijst, dat Poortvliet stadsrecht had. Archief 1939 9

Archief | 1939 | | pagina 185