130 het oude, eenige middelpunt van het gebied Bonne waar naast in 1327 dan ook al ,,T orp" - ,,het dorp" bestond, dat nu Poortvliet heet, maar toen blijkbaar nog niet altijd zóó ge noemd werd, althans niet in deze mededeeling uit 1327. Er blijkt zelfs uit deze mededeeling, dat de molen op ..Torp" meer inkomsten opleverde, zoodat „Torp" toen al aanzienlijker was dan ..Oudport"Op de kaart van Jacob van Deventer uit de 16e eeuw zien we wel kerken geteekend op Schakerloo en Westkerke, maar in Poortvliet maar één, waaruit we mogen besluiten, dat wel is waar oudport nog in 1576 een molen had, maar dat zijn kerk in dat jaar al verdwenen was. Nu is het de vraag waar lag dit oudport? Oppervlakkig gezien is dit niet zoo gemakkelijk te zeggen, maar we moeten wel in het oog houden, dat beide namen „torp" en „oudport" geen eigennamen zijn, maar eenvoudig zooveel beteekenen als „het dorp" en „het oude dorp". Daar we het met Hollestelle en anderen eens zijn, dat de inpoldering hier met stukjes en beetjes van uit het Zuiden te beginnen, is geschied, is dus eerst ingepolderd het deel tusschen den tegenwoordigen Zuid- dijk en den tegenwoordigen Rijksstraatweg, die eeuwen lang als de Middeldijk was bekend, een gebied, waarin feitelijk voor het tegenwoordige dorp nog geen plaats was. Nu vinden we echter op den Driesprong waar op 't oogenblik de Hooge Weg, de Galgedijk en de Kadijk samenkomen een plaats, die het Oude Kerkhof genoemd wordt in den volksmond. Dit punt is zeer merkwaardig in zooverre, 1°. dat het in het oor spronkelijke zuidelijke ingedijkte gebied precies in het midden van den noordkant ligt 2°. dat hier heel wat huizen (arbei derswoningen en boerenwoningen) niet ver van elkaar staan, en zelfs ook een herberg,zoodat het feitelijk nog een gehucht is; 3". dat de weg over den geapplaneerden en verstoven Kadijk nog altijd ,,de Oudkerksche Weg", dus de weg, die naar „de oude kerk" voerde, heet. Ook in Oud-Schakerloo heeft men nog een Kerkweg en deze had aan zijn eind werkelijk de nu verdwenen kerk van dit dorp 4°. dat een hoek van den polder 1500-gemeten vlak bij dit punt ook officieel in de polderboeken ook nu nog „het Oude Kerkhof" heet en deze

Archief | 1939 | | pagina 186