131 hoek vóór de indijking van den '1500-gemeten-polder in 1255 nog genoemd wordt ,,het schor op het Oude Kerkhof bij het Oude Kerkhof' 5°. dat bij de indijking van de 1500-gemeten-polder blijkbaar ter bescherming van den nieuwen polder tegen altijd mogelijke overstroomingen van het ten W. daarvan liggende Poortvliet de indijkers den Kadijk, Poortvliet's oostelijken dijk, hebben overgedijkt en die ook in bezit gekregen hebben, wat uit de stafkaart blijkt, die aanwijst, dat de grens ten W. van den Kadijk loopt, op een paar plaatsen zelfs midden door boeren woningen, doch dat deze grens, dicht bij bovengenoemd punt gekomen, plotseling naar den oostkant overspringt, wat alleen tot oorzaak kon hebben, dat daar de Kadijk niet is opge hoogd, dat het daar hoog genoeg was, omdat er een kunst matige hoogte, "een woerd was (waarop dan een gehucht zal gelegen hebben), want een plotseling zóó groot verschil in het polderniveau is niet aan te nemen, waarbij nog op te merken valt, dat Tholen moeilijk een centrum van bewoning van een aangrenzend ambacht kon inlijven, ook al was dit centrum toen al in verval ten opzichte van Poortvliet, het nieuwe; 6°. dat dit punt voor de indijking van den 1500- gemeten-polder zoo belangrijk was omdat het een haast eindeloos gebied van schorren, geschikt om te moeren enz., voor zich had en de er langs stroomende Vosvliet een water was. dat zich hier naar het N. omboog, zoodat een zeer gemakkelijke verbinding te water èn met Holland en door de Vosvliet en de Striene naar de Schelde gewaarborgd was. We aarzelen dan ook niet, om Oudport daar te zoeken. We beschouwen het als veel ouder dan Poortvliet zelf. Dit laatste kwam pas op, toen men verder ging indijken en wel juist op het punt waar Paaschdijk, Beughkensdijk, Stompertsdijk en de dijk, die later de ..hooge weg" genoemd werd, samen kwamen. Daar is als vanzelf een middelpunt gegroeid, van waaruit alle punten van het zoo uitgestrekte waterschap zeer gemakkelijk te bereiken waren en van waaruit men door de Vliet en de Zoute Ee naar de Haast-Ee en zoo naar de Schelde kon komen en dus ook een gemakkelijke verbinding

Archief | 1939 | | pagina 187