132 te water had. In deze Vliet werd waarschijnlijk met grond uit het Spaart (pas later zoo genoemd, het beteekent het afge damde water) een breede dam tot terphoogte opgeworpen, waarop dan langzamerhand Poortvliet is verder gegroeid, dat zelfs later ..oudport" geheel overvleugelde. De kerk en het kerk hof daarbij verdwenen reeds voor 1255, want voor dien tijd is er al sprake van ,,het schor op het Oude Kerkhof", de haven beweging verdween geheel en alleen de molen bleef. Misschien is uit piëteit voor het voorgeslacht het kerkhof ook zonder kerk nog lang blijven bestaan en gebruikt. Wellicht verdient ook het feit vermelding, dat uit de geschiedenis van Poortvliet blijkt, dat het twee pastoors had en dit nog een oude traditie was uit den tijd, dat de kerken van „oudport" en „nieuw- port" „torp" nog naast elkaar bestonden. Mogelijk is na het verdwijnen van de kerk in oudport, toch het ambtsgebied van den pastoor van het oude dorp blijven bestaan, daar tusschen de 2 geestelijken wel een taakverdeeling zal hebben bestaan, die dan nog gegrond kan geweest zijn op oeroude tradities en toestanden in dit gebied, zooals dit nu nog op Schakerloo en op eenige Schouwsche plaatsjes het geval is, vandaar de naam ,,Oade Kerkhof Later is ook dit ver dwenen. Maar de omstandigheid dat voor 1255 al gesproken wordt van het „schor op het Oude Kerkhof' wijst naar een ver verleden, dat ook in 1255 al ver verleden was. Weer wijst de terugwijzende pijl van het verleden naar 967. Tusschen 9671255 valt dan eerst de opkomst van het „oudport" en ook al het langzame terugwijken daarvan voor Poortvliet. Verder meenen we, dat de eigennaam van dit „oud-port", van dit oudste dorp uit het ambacht is geweest „Worden- bornhoes"Dus zonder „het", zooals het charter van 1255 het ook geeft. VII. De kanunniken van de kerk te Roden. Van 1230 hebben we een charter, waaruit blijkt, dat Floris IV toen in Schakerloo (het oude) tienden en landerijen kocht, toebehoorende aan de kerk van Roden, met uitzonde-

Archief | 1939 | | pagina 188