133 ring van wat de kanunniken van de kerk daar bezaten. Van de twee kerken in Aardenburg werd in 1269 de St. Bauo tot collegiale kerk verheven, terwijl in 1357 paus Inno- centius VI in de Onze-Lieve-Vrouwen Kerk een kapittel van 12 kanunniken instelde. Men lette er wel op, dat dus deze laatste kerk vroeger ook een college had met minder kanun niken, daar in 1230 reeds gesproken wordt van de kanunniken van R o d e n en er toen nergens anders een Roden was, dat een kapittelkerk zou kunnen gehad hebben. Zoo belichten de geschiedenis van Aardenburg en Scakersloo elkaar weder- keerig. Dat deze kerk al vroeg een collegiale zal geweest zijn is ook daarom aannemelijk, omdat het de bekende bedevaarts kerk was, die jaarlijks duizenden pelgrims trok en dus wel kanunniken zal hebben gehad. Het gaat dus hier om de bezittingen van de Kapittelkerk van Roden. Dit kan in dien tijd niet anders geweest zijn dan de Kapittelkerk van Aardenburg, dat toenmaals ook Roden burg heette, terwijl het het middelpunt was van een land streek, die Roden heette. Dit blijkt uit een charter van 700 ..waarin de non Engelware aan het Gentsche klooster van St. Pieter o.a. schenkt ,.12 marisco's in pago Rodanensi id est Rodenborch Het is zeer merkwaardig, dat Aardenburg dus in Schakerloo bezittingen had en wijst dus ook weer op de nauwe betrekking van dit gebied met Vlaanderen. Ook in de noordelijke rij der Zeeuwsche eilanden zijn die betrekkin gen menigvuldig. We vinden Vlamingen onder de indijkers van het Middelland in St. Maartensdijk, een huis ,,ter Doest" in Stavenisse, de abdij ,,ter Does" als bezitster van het land Bonne" en hier in Tolen weer bezittingen van de kapittel kerk van Aardenburg, dus relaties in alle gemeenten van het eiland Tholen, die toen bestonden, wie weet van hoe vroeg al. VIII. Ten slotte geven we eenige alfabetisch benoemde losse aan- teekeningen, die nog wat licht werpen op deze studie en haar aanvullen en verduidelijken.

Archief | 1939 | | pagina 189