134 a. In Bergen zóu de Heilige Geertruida een kapel ge bouwd hebben, die door Amandus, den lOen bisschop van Maastricht is gewijd in de 10de eeuw werd deze kapel verbouwd of vergroot tot een kerk, die gewijd werd aan St. Geertruid. b. In 1136 schonk de abdij van Nivelles of Nijvel Rilland aan Duinen. We zien dus ook hier weer een overgang van gebied van de eene abdij aan de andere. Zoo ging ook het gebied van Geertruidenberg over van Nijvel op de abdij van Thorn, met of zonder tusschenschakel. c. In het stadswapen van Tholen komt nog altijd een .schip" voor, herinnering aan de oude tolgeleiding, die het stadje zijn naam gaf. d. Het kasteel van Halsteren lag aan den waterkant en dit wijst er op, dat daar Sexoirde is geweest. e. De familie der Stavenisse's is in de 13e eeuw een zeer bekend riddergeslacht in de streek van het eiland Tholen. Verscheidene leden waren indijkers Balduinus dijkte in 1255 de 1500-gemeten in, en een Dirk van Stavenisse kocht het moer ..Baarsdijk". Dat ze aanzienlijk waren blijkt uit het feit, dat in 1214 Betto van Stavenisse getuige is bij het sluiten van het huwelijksverdrag tusschen den hertog van Brabant, voor zijn dochter Machteld en den graaf van Holland voor zijn zoon, den lateren Floris IV, ook door de ruiling van gronden tusschen ridder Betto met zijn vrouw Beatrix en den hertog van Brabant in 1202, terwijl daaruit tevens volgt, dat Stavenisse toen al bestond. Er waren tal van edelen, die bezittingen hadden in Brabant en Zeeland tegelijk. Dus niet alleen de van Schotens. Dit werpt een eigenaardig licht op dit grensgebied. Zoo was een Godfried van Kruiningen ook leenman van den hertog van Brabant, zoo bezat Floris van Scoudee van Borsselen, niet alleen Scoudee ten Zuiden van Reymerswaal, maar ook bezittingen in Boudewijnspolder en de Beymoeren bij Bergen- op-Zoom. Zoo de jonkers van Maelstede bezittingen in Zuid- Beveland en bij Bergen-op-Zoom, evenals sommige edelen uit Scherpenisse.

Archief | 1939 | | pagina 190