135 Ons treft in verband hiermee het legio aantal namen, dat bijv. nog in de 16e eeuw in het gebied van Tholen en het markiezaat gelijk zijn. Het aantal is opvallend sterk. g. Nog in 1289 bezat de abdij van Nijvel tienden in Hal steren, Noordgeest, Zuidgeest en Bergen, poovere resten van het aloude groote bezit maar aan den anderen kant ook aanwij zingen, dat met de .villa" Bergen niet werd bedoeld de stad Bergen, maar het landgoed Bergen, waarvan we de grootte moeilijk kunnen schatten. h. Men begrijpe het goed Poortvliet werd niet verleid het stond onmiddellijk onder den graaf, sommige afgescheiden deelen ervan werden echter door den graaf wel verleid, soms aan denzelfden persoon, soms aan meerdere personen tegelijk. Zulke afgescheiden deelen waren 75 gemeten vroonland, de Middeldijk, de lammertiende, de vlastiende en de 4 molens. i. Het woord „hil" of ,.hei' treffen we in Zeeland en omgeving in tal van samenstellingen aan. Wij noemen als voorbeelden in Malland de Welhil. in St. Maartensdijk de Keethil, in Oud-Vossemeer de Jan Huyghenhil, in Bra bant de Ruggenhil Willemstad). In Zuid-Holland Piers- hil, Hellevoetsluis. Een poldert je in Zeeland heette ,,'s Hee- ren Hellekijn. Dit zijn slechts eenige grepen. j. De Lange dijk of de Sphinxendijk is waarschijnlijk niet identiek met den Vriezendijk, al wil Hollestelle ons dit doen gelooven. Hoogstwaarschijnlijk is deze laatste de dijk van Oudschakerloo. Al het land ten N. daarvan heette dan oor spronkelijk de Vriezendijksche moeren, terwijl een hoog op gewassen gedeelte daarvan, den aparten naam, in lateren tijd. voerde van ..Nieuw-Schakerloo We vermoeden ook, omdat ook elders ,,de term Vriezendijk voorkomt", dat deze naam bedoelde „dijk nu eens niet aan gelegd door Vlamingen, maar door Noord-Nederlanders zélf, die toen vaak nog Friezen genoemd werden, denken we slechts aan Robert de Vries, die zoo genoemd werd, omdat hij zich, als Vlaamsch ridder, bemoeide met het graafschap Holland, dat hij met behulp van Willem den Veroveraar voor zijn stiefzoon Dirk V heroverde.

Archief | 1939 | | pagina 191