138 schap over Zuid-Holland Holland ten Z. van Dordt) door Jan I. 8. Floris V helpt Jan I in den slag bij Woeringen, 9. Jan 1 treedt voor zijn zwager Floris V herhaaldelijk bemiddelend op in den Vlaamschen strijd. t. Dat Tholen vrij aanzienlijk was, blijkt ook hieruit, dat het in 1336 toen Reimerswaal nog een dorp was, al jaren stad genoemd werd en dat Breda pas in 1380 wallen en grachten kreeg van Jan van Polanen en Tholen reeds onder Jan van Beaumont. Reimerswaal's kerk werd pas kapittelkerk in 1431, die van Tholen ruim honderd jaar vroeger. Ook al deze feiten wijzen op een ontwikkelingsperiode die ver terugligt en op een zeer oud verleden. u. Het woord loo, verwant met de van prefixen voorziene woorden sloe en sloot en dat kort, snelstroomend verbindings water beteekent, moet niet verward worden met het woord loo ..bosch" uit andere samenstellingen. In Zeeland komt het in tal van samenstellingen voor Deur/oo, Maar/oo, Loo- dijke, Schakers/oo enz. v. St. Geertrui werd in heel Nederland als patrones der reizigers vereerd (St. Geertenminne-drinken), echter bijzonder vereerd in Brabant en in het gebied Scaldis, waarover we het nu hebben. Dit wijst erop. dat dit gebied, dus Bergen-op-Zoom Sprange Waterange Steeninge in bijzondere betrek king tot St. Geertrui stond, dus ook tot Nijvel. De kerk van Scherpenisse was gewijd aan Onze Lieve Vrouw, die van Poortvliet aan St. Pancras, maar er zijn gronden voor de veronderstelling, dat de kerk te Scondorp in Scherpenisse en die van Oudport in Poortvliet ouder waren. Deze moeten echter al vroeg verdwenen zijn, daar ze niet op de kaart van Van Deventer noch op die van Sgrooten zijn aangegeven. Deze beide oudere kerken kunnen aan St. Geertrui gewijd zijn geweest. Dat te Scondorp een kerk is geweest, blijkt hieruit 1°. In 1238 wordt gesproken van de tienden in Scondorp. 2°. Er lag en ligt daar een Papenhoek. 3°. Een der gerechts- dagen van Poortvliets magistraat was geregeld naar de kermis

Archief | 1939 | | pagina 194