139 kerkmis) te Scondorp, wat er op wijst a. dat Scondorp een kerk had, b. dat Poortvliet in zekere verhouding tot deze stond, wat wel zoo zal zijn op te vatten, dat de kerk van Scondorp de moederkerk van die van Oudport zal zijn ge weest. Een tijdlang zullen de Lieve Vrouwenkerk van Scher- penisse en de kerk van Schoondorp naast elkaar hebben bestaan tot deze laatste verdween, omdat het dorp steeds onaanzienlijker werd. Er is toen later in dit gebied op den Adriaansdijk nog een kapel gesticht, die weer genoemd werd naar de oude patrones, n.l. St. Geertruid, daar men den naam wilde blijven behouden. 4°. En bij Westkerke èn bij Scondorp èn bij Scherpenisse lag een hooge vliedberg, dus blijkbaar bij elk der kerk dorpen van dit oude W aterange, waarvan Scondorp wel het oudste zal zijn geweest, daar Scherpenisse pas in 1280 een pastoor kreeg en Westkerke als ingepolderd gebied waarschijnlijk jonger is dan de andere, daar de bodem er hooger is en meer geschikt voor landbouw en het ook een afzonderlijk ambacht is. Samenvattend zien we dus I. In Bergen-op-Zoom wordt en werd St. Geertrui vereerd 2. de magistraat werd er op St. Geertruidag verzet 3. in Ouwer- kerk, de oudste parochie van de Vier Bannen van Duiveland is de kerk aan St. Geertrui gewijd 4. In het gebied van het tegenwoordige Scherpenisse was een St. Geertrui-kapelletje op den dijk 5. Er was een St. Geertruipolder 6. De tegenwoor dige kerken van Poortvliet en Scherpenisse zijn niet de oudste, maar waarschijnlijk opvolgsters van die in Oudport en Scon dorp, wat de hypothese, dat met de aan Nijvel behoorende villa Bergen Sprange, Waterange en Steeninge werkelijk Bergen-op-Zoom, Poortvliet, Scherpenisse en Duiveland zijn bedoeld, veel vastheid geeft. NASCHRIFT. Het werk van Hollestelle, waaraan in dit stuk besprekingen zijn gewijd, draagt tot titel ..Geschied- en Waterstaatkundige beschrijving van de Waterschappen en Polders in het Eiland Tholen". In dit werk staan aan den voet der bladzijden ver-

Archief | 1939 | | pagina 195