3 Savoie, en de evengroote troepenmacht van Catinat, den Franschen generaal, beginnen Onmiddellijk trok Henri Ar- naud, zijn gezin verlatende, op. Maar hij kon het verzet we gens gebrek aan geld en manschappen niet volhouden Ook lieten velen zich, vertrouwende op schoone beloften, verleiden de wapens neer ie leggen en moesten hun goede trouw met martelingen en gevangenis bekoopen. Twaalfduizend van hen werden in kerkers opgehoopt, zoo dat er in enkele maanden negenduizend van stierven, waar onder zeer vele predikanten. Met twee van zijn ambtsbroeders had Henri Arnaud, dit alles voorziende, tijdig naar Zwitserland kunnen ontkomen. Kort nadat Anna van Orleans, Victor Amadeus' II echtgc- noote, nicht van Lodewijk XIV. aan haren oom had bericht dat ,,het erom ging de Valleien volkomen te zuiverenen de Hertog meende hierin ook werkelijk geslaagd te zijn, bleek het dat er nog een legertje van 200 onoverwinlijken had stand gehouden. Zij leefden van gras en bessen in spelonken, en hielden vol. Daar het Fransche leger reeds op de terugtocht was en deze guerrilla, waarvan het einde niet te berekenen viel, den Hertog teveel schade aanbracht, besloot hij te onderhandelen. Men was echter voorzichtiger geworden en wenschte geen beloften, maar een verdrag. De condities werden in overleg met Henri Arnaud en Janavel te Genève opgemaakt. Er werd in bedongen dat deze tweehonderd mannen en de nog gevangen gehouden Waldenzen veilig naar Zwitser land mochten vertrekken. In een ander verdrag beloofde dit land aan den Hertog van Savoie hen nooit weer naar Italië terug te laten keeren. De uitroeiingsplannen van Lodewijk XIV stootten dus af op het verzet van dit handjevol mannen en veranderden in ballingschap. De Waldenzen zochten overal een goed heen komen. Wij zagen reeds dat dit slechts gedeeltelijk mogelijk wasEr verstreken drie jaren. In alle stilte maakte Henri Arnaud nu met Janavel te Genève

Archief | 1939 | | pagina 59