4 plannen voor een mogelijke terugkeer. Hij bezocht met den kapitein Baptiste Besson Prins Willem III van Oranje, stad houder van Holland, later Koning van Engeland. Deze vorst stond hen persoonlijk met raad en daad terzijde, terwijl uit beide landen giften toestroomden. De grootste hulp kwam van een rijken postmeester Clignet, uit Leiden, die ongeveer alle kosten op zich nam. Nauwkeurig werden alle mogelijk heden gewikt en gewogen Eindelijk (16 Aug. 1689) vertrok Henri Arnaud. na een kort gebed op het strand bij Prangins aan het meer van Genève, vroeg in den morgen met negenhonderd man in bootjes naar Savoie. De „Glorieuse Rentree'' was begonnen Achterhalen kon men hen niet meer. Aanteekeningen van deze tocht vol gevaren en ontberin gen zijn door Henri Arnaud en drie van zijn metgezellen gemaakt, en bewaard gebleven. Napoleon zou hier later over spreken als van ,,een der heldhaftigste ondernemingen die de geschiedenis kent' In zeven dagen werd het hoogste deel van Savoie (Mont- Blanc massief!) in sneeuw en regen over een afstand van 190 K.M., zonder verlies van manschappen, doorgetrokken. Daarop volgde een nog zwaarder deel, beginnende met het gevecht bij Salbertrand, het betrekken van het totaal ver woeste vaderland en ten slotte het beleg van de Balsille, een berg in het binnenland, waarop Henri Arnaud het met zijn mannen een heelen winter tegen de vereenigde legers van Victor Amadeus II en Catinat uithield. Achthonderd tegen twintigduizend en in welke natuur, met wat voor middelen Het is hier niet de plaats er veel over uit te weiden wie dit alles dieper volgt, gaat met ademlooze spanning verder en wordt gegrepen door ontzag. Toen Catinat's plaatsvervanger, de Feuquières op overgave aandrong, antwoordde Arnaud ,,Wij zijn geen onderdanen van den Koning van Frankrijk en uw vorst is geen gebieder van dit land. Daarom kunnen wij met u niet onderhandelen. Wij zijn hier in het land dat wij van onze vaderen geërfd

Archief | 1939 | | pagina 60