5 hebben en hier zullen we dan ook daartoe helpe ons de Heer der legerscharen leven en sterven, al schieten er dan ook straks maar tien over." Eindelijk keerden de kansen, Victor Amadeus II vereenigde zich met Engeland, Holland, Oostenrijk en Duitschland tegen Lodewijk XIV, bood den Waldenzen vrede aan als zij zijn zijde wilden kiezen, en gaf hun den 4 Juni 1690 volle vrijheid weer op zijn gebied terug te keeren. Van dat moment zou de sjerp dateeren die Arnaud als eerbewijs ontving, en die zijn portret in Middelburg versierde. Blauwe zijde, met zilver geborduurd. Men keerde uit de ballingschap terug, legde de rechten der Waldenzen vast, en diende den Hertog in het leger, tegen Frankrijk. Tot Victor Amadeus opnieuw een verbond met Lodewijk XIV sloot, waarbij hij zich in 't geheim verplichtte Fransche Hugenoten uit zijn valleien te verjagen. Hieronder viel ook Henri Arnaud, die van Fransche origine was. Opnieuw werd hij uitgedreven, en trok nu naar zijn geloofs- genooten in Württemberg. Daar heeft hij nog tot 1721 te Schoeneberg geleefd, Waldenzerkolonies geleid en die als predikant gediend. De boerderij waar hij woonde en de tuin, waar hij de eerste aardappels welke hem door Signoret, een Waldenzisch koopman, gebracht werden, plantte en ver spreidde, bestaat nog. Aan het hek vindt men het opschrift ..Hier wohnte Henri Arnaud und pflanzte die ersten Kar- toffel, so schuf in Frieden dieser treffliche Held." Dit huis is op 't oogenblik door de Deutsche Waldenser- vereinigung als museum ingericht, en voor de gewezen studeerkamer van Henri Arnaud kreeg ik opdracht het in Middelburg aanwezige portret te copieeren. Zoo hangt het daar nu. met de origineele sjerp die door het Zeeuwsch Ge nootschap welwillend werd afgestaan, hetgeen er zeker niet weinig toe heeft bijgedragen een groot verleden weer te doen herleven. Een oplage van briefkaarten naar dit portret is reeds uitverkocht. Ook van de lijst is een getrouwe nabootsing gemaakt. Tegenover dit ,,Arnaud-Huis" ligt een kerkje waarin deze groote man begraven ligt.

Archief | 1939 | | pagina 61