8 miaire IVbepaalde, dat niemand verplicht kon worden om in de kosten van eenigen eeredienst bij te dragen en dat de Fransche Republiek geen enkelen eeredienst zou subsidieeren. Voorshands werd de zware slag, door deze wet aan de predi kanten en schoolmeesters in Staats-Vlaanderen toegebracht, verzacht doordien de Bataafsche Republiek hun tot 5 Juni 1795, den dag waarop zij het Haagsch Verdrag ratificeerde, het tractement uitbetaalde 1 Ongelukkigerwijs hield men te Parijs de ooren gesloten voor de vertoogen. door de Bataaf sche gezanten aldaar in December 1795 ten hunnen gunste lot den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Dela croix, gericht2); het Fransche gouvernement liet zich niet afbrengen van het standpunt, dat het bij de wet van 29 Sep tember 1796 had ingenomen. Het is zoo, op hun smeekbede dat aan hen „bij wijze van gratificatie voor ééns en zonder consequentie voor het vervolg" nogmaals een jaar tractement mocht worden toegekend en bij de machthebbers te Parijs opnieuw een goed woord voor hen zou worden gedaan, kwam de Bataafsche regeering de hier gevestigde predikanten en schoolmeesters in Augustus 1797 wederom te hulp3), doch het stond te vreezen dat zij, nu op geen verderen steun uit Den Haag meer viel te rekenen en men te Parijs onwrikbaar op zijn stuk bleef staan, mettertijd nimmer „de drukkende en nog dagelijks erger wordende armoede' 4te boven zouden komen, waarmede zij tot op dien oogenblik van wege de nict-voldoening van hun jaarwedden hadden moeten worstelen. Tot eere van de ingezetenen moet worden gezegd dat zij het hunne hebben gedaan om het lot, dat hun leeraars boven het hoofd hing, af te wenden. Te Cadzand bijvoorbeeld heeft men alreeds in 1798 zorg gedragen, dat aan den nieuwberoe- pen predikant De Rochefort een tractement werd verzekerd. 1Request van de predikanten en schoolmeesters in het voormalig Staats-Vlaanderen aan de Nationale Vergadering der Bataafsche Repu bliek, 19 Juli 1795. 2) Brief van de gezanten aan Delacroix, 2 Dec. 1795. 3) Decreet Nationale Vergadering, 3 Aug. 1797. 4) Zoo drukten zij zelf het uit in het zoo even aangehaalde request.

Archief | 1939 | | pagina 64