9 Een aantal lidmaten zegden hem bij onderhandsche acte be halve het genot van vrije woning en moestuin een jaarwedde toe van 700 gulden benevens vergoeding van beroeps- en verhuizingskosten 4). In 1802 schiep Napoleon, destijds nog Eerste Consul, orde in den toestand van ontreddering, waarin de kerkelijke zaken in de Fransche Republiek verkeerden. Den 8 April 1802 18 Germinal Xstelde hij de zoogenaamde Articles orga- niques vast, die ze weder op vasten voet zetten. Zij bepaalden onder anderen dat voor elke zesduizend Hervormden een consistorie zou worden opgericht, bestaande uit de predikanten van de daaronder hoorende parochiekerken alsmede eenige ouderlingen of wel aanzienlijke lidmaten van die kerken, ten getale van twaalf op zijn hoogst en zes op zijn minst, welke gekozen moesten worden uit die Hervormde ingezetenen, welke het hoogst waren aangeslagen in de directe belastingen. Elk consistorie zou belast wezen met de handhaving van de leer, het toezicht houden op het beheer van de kerke- en armenfondsen en het recht bezitten om, mits onder goed keuring van het gouvernement, de predikanten van de paro chiale kerken te beroepen en te ontslaan. In September 1803 werden in het vierde arrondissement van het departement van de Schelde, met andere woorden in het voormalige Staats-Vlaanderen, drie consistoriën of consisto riale kerken opgericht, een te Sluis, een te IJzendijke en een te Axel. Onder die van Sluis zou ressorteeren de parochie kerken van Sluis. Aardenburg, Oostburg, Sint-Kruis, Groede. Nieuwvliet, Breskens, Cadzand en Zuidzande2). Den 18 No vember 1803 volgde de benoeming van de leden dezer drie consistoriën3). op voordracht naar het schijnt van den pre fect4), en den 11 December 1803 hield de consistoriale kerk 1) Kerkeraadsacta Cadzand, 6 Sept. 1798. Evenzoo werd gedaan in 1810 bij het beroep van zijn opvolger Ds. H. L. de Jonge, als voren 8 Juni 1810. 2) Decreet 10 Sept. 1803 (12 Fructidor XI). 3) Decreet 18 Now 1803 (26 Brumaire XII). 4) Brief maire van Cadzand aan den prefect 8 Oct. 1803 (15 Vindé- miaire XII).

Archief | 1939 | | pagina 65