16 f het gouvernement, voor Ds. G O, Post, dien zij te Breskens had beroepen1), werd zij verleend op 15 October van het zelfde jaar2). Van oudsher was geen Hervormd proponent, die een in Staats-Vlaanderen op hem uitgebrachte beroeping had aan genomen, bevoegd zijn dienstwerk te aanvaarden alvorens hem de classis van Walcheren het peremptoir examen afgenomen had :iZoo was nog op 6 September 1798 geschied met den te Cadzand beroepen proponent Jacob de Rochefort4) en op denzelfden voet is men voortgegaan den ganschen Franschen tijd door. Den band toch, die de kerken hier te lande met de classis van Walcheren verbond, heeft men nimmer geheel verbroken. Al zeer spoedig na haar instelling beijverde de consistoriale vergadering van Sluis zich om dien in stand te houden. In den brief, waarbij zij de classis officieel van haar oprichting ver wittigde, sprak zij den wensch uit van te dien einde met haar in overleg te treden. De onderhandelingen, tusschen de beide colleges gevoerd, leidden tot een overeenkomst, die met in achtneming van den veranderden toestand de vroegere ,,ver- bindtenissen en wederkeerige verpligtingen op zulk eene wijzebepaalde en wijzigde ,,als met de wederzijdsch plaats hebbende wetten en kerkelijke inrigtingen, inzonderheid met de artikelen ter regeling van den Hervormden godsdienst in Frankrijk5), bestaanbaar was"6). Op grond van het derde artikel dezer overeenkomst verzocht de consistoriale vergadering de te Oostburg en Breskens be roepen proponenten het peremptoir examen af te nemen 7en 1Brief consist, vergadering Sluis aan de classis Walcheren, 26 Sept. 180*1 2) Brief van als voren aan als voren, 24 Oct. 1804. 3) Behalve te Hulst, Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk en Paulipolder. die onder de classis van Zuid-Beveland hoorden. 4) Kerkeraadsacta Cadzand, 6 Sept. 1798. 5) De Articles organiques. 6) Brief van Hennequin aan Ds. Drijfhout, predikant te Middelburg, 10 Oct. 1804 (18 Vindémiaire XIII). 7) Brieven consist, vergadering Sluis aan de classis Walcheren. 26 Sept. en 24 Oct. 1804.

Archief | 1939 | | pagina 72