17 desgelijks heeft zij in 1808 gehandeld met den te Cadzand beroepen proponent H. L. de Jonge1). Veel grooter last dan de struikelblokken, tot dusver door de vergadering op haar weg ontmoet, berokkenden haar de moeilijkheden, welke zij ondervond bij haar pogingen om voor haar onderhoorige predikanten staatstractement te verkrijgen. De Articles organiques hadden daar al in 1802 uitzicht op geopend; het decreet van 5 April 1804 (15 Germinal XII) had er als het ware het zegel op gedrukt door van staatswege een jaarwedde toe te leggen aan de Hervormde pasteurs in het ,,oude Frankrijk anders gezegd aan diegenen, die dienst deden binnen de grenzen van het voormalige koninkrijk de verzekeringen, aan haar president Ds. Maurel gegeven bij gelegenheid dat hij op 2 December 1804 te Parijs de kroning van Napoleon bijwoonde2), het een zoowel als het ander had bij de hier te lande dienstdoende predikanten de ver wachting opgewekt dat het tijdstip nabij was, waarop ook hun dit geluk zou ten deel vallen, maar in Februari 1805 was dit langverbeide tijdstip nog maar steeds niet verschenen. Wat kon de vergadering anders doen dan ten behoeve van haar predikanten een smeekschrift richten aan het gouvernement, aan den minister van eeredienst in de eerste plaats Het kan U niet onbekend zijn, aldus luidde het in haar brief aan den minister van 7 Februari 1805 (18 Pluviöse XIII), dat onder het oude Hollandsche bestuur de Hervormde godsdienst de heerschende of staatsgodsdienst was en dat elk openbaar ambtenaar haar belijden moest. Volgens het toen bestaande stelsel waren de godsdienstige instellingen zoozeer ineenge weven met de staatkundige, dat de Staat er het grootste belang bij had dien godsdienst te handhaven en te beschermen. De Protestantsche geestelijkheid als zoodanig was niet in het bezit en kon ook niet in het bezit wezen van fondsen, bestemd voor hun onderhoud, en dat onderhoud was een last, die voor rekening kwam van den Staat en evenals andere staatsuitgaven 1) Kerkeraadsacta Cadzand, 26 Aug. 1808. 2) Brief consist, vergadering Sluis aan den prefect. 7 Februari 1805 (18 Pluviose XIII). Archief 1939 2

Archief | 1939 | | pagina 73