18 bekostigd werd uit de belastingen en de overige inkomsten van de nationale schatkist. De kerkegoederen van sommige gemeenten dienden tot onderhoud van hunne kerken, som wijlen ook om een toeslag te geven op de jaarwedde, welke het landsbestuur aan de aldaar staande predikanten toelegde. Waar zulke kerkegoederen ontbraken, en dit was het geval bij de overgroote meerderheid der gemeenten, droeg de Staat in het algemeen al de kosten van den eeredienst. Gij zult dus den toestand van nood 1moeten erkennen, waarin het mee- rendeel van de predikanten, die de kerken van het voormalige Staats-Vlaanderen bedienen, door de nieuwe orde van zaken is gebracht. Alvorens dit gewest met het keizerrijk werd ver- eenigd genoten die van Breskens, Cadzand, Nieuwvliet, Sint- Kruis en Zuidzande elk een jaarwedde van ongeveer 1200 franks of 600 gulden Hollandsch, welke hun geregeld ieder vierendeel jaars uitbetaald werd door de ontvangers van de grondbelasting en de imposten op de consumptie, wier kan toren te Sluis waren gevestigd. Een woning werd hun almede verschaft hetzij door den Staat hetzij door de parochie zelve. In het eerste geval onderging hun wedde een korting van 120 franks of 60 gulden. De predikanten van Cadzand en Zuidzande trokken daarenboven de opbrengst van eenige tienden, die gemiddeld een bedrag opleverden2) van op zijn minst 120 Hollandsche gulden 's jaars. Zij vond haar oor sprong in de congrue portie, welke oudtijds was toegelegd aan den pastoor van Cadzand. Na het ophouden van het lands- tractement en de afschaffing van de tienden zijn de omstan digheden van die beide predikanten zooveel te moeilijker ge worden omdat hun kerken geenerlei goederen bezitten ja zelfs zulke fondsen missen, als op andere plaatsen gebruikt worden voor het onderhoud van het kerkgebouw en de betaling van andere met de oefening van den godsdienst noodwendig gepaard gaande uitgaven. De predikanten verkeeren alzoo in het geval, waarin bij het 7de artikel van den Eersten Titel der 1i'état de détresse. 2) qui rapportaient par année commune.

Archief | 1939 | | pagina 74