19 Articles organiques is voorzien, en nademaal het gouverne ment bij zijn decreet van 5 April 1804 (15 Germinal XII) bereids de tractementen heeft vastgesteld van de Hervormde predikanten m het ,,oude Frankrijk" bestaat er grond voor de hoop, dat het deze goedgunstige beschikking welwillend zal uitbreiden tot de predikanten hier te lande, die er uit den- zelïden hoofde 1aanspraak op maken en wier volstrekt ge brek aan eenig vast inkomen2) niet minder om de gunst en vaderlijke zorg der regeering vraagt. Voor het overige zal de jaarwedde van de vijf predikanten, de eenigen voor wie wij thans ons verzoek doen, voor 's Rijks kas nooit een zaak van beteekenis kunnen uitmaken 3). In haar brief aan den prefect, bij welken zij de missive aan den minister ter doorzending insloot en tegelijk diens steun en voorspraak verzocht, maakte de vergadering den prefect ook nog indachtig op de moeilijk heid van in het onderhoud der predikanten te voorzien door middel van de vrijwillige bijdragen der gemeenteleden, gelijk tot hiertoe gebruikelijk was4). In weerwil van de medewerking, door den prefect aan haar beloofd 5); in weerwil van een in haar zitting van 25 Juli 1805 voorgelezen „kort bericht aangaande den gunstigen uitslag, welke niet onwaarschijnlijk het gevolg zoude zijn van het rapport, door den minister der godsdiensten m de aanstaande maand Vindémiaire (23 September22 October 1805) uit te brengen omtrent de betaling van de tractementen der leeraren in de departementen, na de Omwenteling met Frank rijk vereenigd" 6); in weerwil, zeg ik, van dat alles lieten de autoriteiten te Parijs maar voortdurend niets van zich hooren. Heeft zich de vergadering wellicht nog een tijdlang met een spoedige vervulling van haar wenschen gevleid, toen het 1sur les mêmes motifs 2) le manque absolu de tout revenu fixe. 3) ne saura jamais être un objet sensible pour te trésor national. 4) Brief consist, vergadering Sluis aan den prefect, 7 Febr. 1805 (18 Pluviose XIII). 5) Bij zijn brief van 16 Febr. 1805 (27 Pluviose XIII), vgl. Acta consist, vergadering Sluis, 20 Maart 1805 (6 Germinal XIII). 6) Acta als voren, 25 Juli 1805 (5 Thermidor XIII).

Archief | 1939 | | pagina 75