22 Zou. zoo mocht men met reden vragen, bij mogelijke daling van de algemeene welvaart de offervaardigheid van de geloo- vigen bestand blijken tegen den druk van tegenspoed en achteruitgang Hoe het zij, dat het stelsel van vrijwillige bijdragen onzeker was en wankelbaar, werd men in het najaar van 1806 gewaar te Cadzand, waar hun invordering met zooveel moeilijkheden gepaard ging, dat de kerkeraad zich genoodzaakt zag de tusschenkomst in te roepen van de consi storiale vergadering en het eerst in den loop van het volgend jaar gelukte de zaak in het reine te brengen1). Zooveel was duidelijk het belang van de predikanten eischte gebiedend, dat zij voor hun levensonderhoud niet groo- tendeels bleven afhangen van de bijdragen hunner parochianen maar bovendien konden rekenen op vaste toelagen uit een fonds, wel voorzien van middelen en zorgvuldig beheerd. Om dat oogmerk te treffen traden de president, de secretaris en de penningmeester der vergadering in den aanvang van 1806 in overleg met de kerkmeesters van Aardenburg, Oostburg en Sluis. Zij stelden hun voor de vijf volslagen van goederen verstoken kerken van Breskens, Cadzand, Nieuwvliet, Sint Kruis en Zuidzande door ondersteuning uit hun fondsen te hulp te komen. De voorslag viel in goede aarde. In de zitting van 26 Maart 1806 konden de president en zijn twee mede bestuursleden het heugelijke nieuws mededeelen, dat de kerk meesters van Aardenburg, Oostburg en Sluis zich bereid hadden verklaard „om uit hunne gezamenlijke inkomsten jaar lijks in de beurs der questure van deze vergaderinge te storten eene som van 856,te betalen in twee termijnen namelijk met het einde van de maand Junij en December, zullende het eerste termijn gerekend worden te beginnen met den 1 Julii aanstaande en met het eind van December betaald worden en dat zoolange als de wederzijdsche kerken, die goederen en geen goederen hebben, in denzelfden staat blijven of er vermeerderinge of verminderinge uit de additionele centimes voor de consistoriale vergaderinge mogte plaats hebben". De 1) Acta consist, vergadering Sluis 25 Maart en 27 Mei 1807.

Archief | 1939 | | pagina 78