27 van Oostburg geadsisteerd bij het opnemen en sluiten van de rekeninge der kerkelijke goederen aldaar", maar elders was ,.eene dergelijke interventie bij'het opnemen van de rekeningen over de kerkelijke of armegoederen" tot op dezen oogenblik ..noch gevorderd noch als noodzakelijk beschouwd geworden", en zoo was een algemeene regeling op dit stuk achterwege gebleven. Het werd tijd dat zij ter hand werd genomen. Toen derhalve in de zitting van 25 Mei 1808 de president verslag uitbracht van hetgeen hij kort te voren te Oostburg had ver richt, benoemde de vergadering uit haar midden een commissie van vier leden, die na le gaan had ,.in hoeverre deze vergade ring op grond van het 20ste artikel der wet van 18 Germinal 10e jaar1) geregtigd en verpligt was zich het bestuur van kerk- en armengoederen aan te trekken en op welk eene wijze het toevoorzigt over dezelve goederen, voor zooverre die toe behoorden aan kerken of armen van parochiën, waaruit deze consistoriale kerk was zamengesteld, ingevolge de bedoelingen en den zin van het aangehaalde artikel, wettig geregeld en algemeen zoude kunnen worden uitgeoeffend" 2 Den 27 Juli 1808 bracht de commissie een ontwerp-besluit ter tafel, behelzende ..onderscheidene bepalingen en voor schriften omtrent het beheer" van de bewuste goederen3), dat in de zitting van 28 September 1808 in behandeling kwam en tot de volgende regeling leidde „De vergadering overwogen hebbende dat bij het 20ste der articulen ter regelinge van den eerdienst der Hervormden aan haar is voorgeschreven te waken over het bestuur der goederen van de kerk en over dat der penningen, voortkomende van de liefdegaven dat mitsdien het gemelde artikel aan deze consistoriale vergadering niet alleen het regt geeft om aan- gaanden het bestuur der gemeldde goederen kennis te nemen maar ook aan dezelve daartoe een stellige verpligting oplegt 1) Bij deze wet van 29 Maart 1802 (18 Germinal X) waren de Articles organiques vastgesteld, waar van het 20ste artikel bepaalde les consistoires vcilleront a l'administration des biens de l'église et a celle des deniers provenant des aumönes". 2) Acta consist, vergadering Sluis. 25 Mei 1808. 3) Als voren. 27 Juli 1808.

Archief | 1939 | | pagina 83