30 ,.1°. hetzelve wordt gelaten en toevertrouwdt aan de dia- conen van elke parochie of gemeente, ter adsistentie van den predikant en ouderlingen, welke met dezelve diaconen den plaatselijken kerkeraad uitmaken, ,,2°. in de parochiën, alwaar er bijzondere ontvangers der arme- of diaconiegoederen bestaan, worden dezelve bij provisie in derzei ver functiën gecontinueerd, ,,3°. in gevalle van aflijvigheid of afstand geschiedt de benoeming van den ontvanger door de consistoriale vergade ring uit een drietal leden der gemeente, bij den plaatselijken kerkeraad op te geven, „4°. in de parochiën, alwaar de ontvang en uitgaaf der armepenningen bij tourbeurten door een der diaconen pleeg te geschieden, zal hetzelve op de tot hiertoe gebruikelijke wijze blijven standhouden. „5°. zoowel de rekeningen der afzonderlijke ontvangers als die der administrerende diaconen, tzij dezelve ééns tzij meermalen in het jaar gewoon zijn overgebragt te worden, zullen voortaan door de respectieve rendanten aan de consi storiale vergadering gepresenteerd en bij dezelve na exami- natie en onderzoek opgenomen en gesloten worden en wel op het advies van den plaatselijken kerkenraad, welke dezelve alvorens overzien en daarna bij missive aan den president of secretaris der vergadering toezenden zal, ,,6°. de minute der gemeldde rekeninge zal ter secretarie geseponeerd en een dubbeld van dezelve aan den ontvanger of plaatselijken kerkeraad, behoorlijk geauthentiseerd, terug gezonden worden"1). Wie de bepalingen van dit reglement leest zal de commissie, die het ontworpen had, den lof moeten geven van met haar werk eer te hebben ingelegd. Zij mogen inderdaad voortreffe lijk heeten, zij waren vervat in klare, duidelijke bewoordingen, lieten geen punt van aanbelang ongeregeld en stelden, zonder de parochiale kerken aan al te knellende banden te leggen, een controle vast, die gebrek aan zorgvuldigheid en nauwgezet heid op doeltreffende wijze voorkwam. 1) Acta consist, vergadering Sluis, 28 Sept. 1808.

Archief | 1939 | | pagina 86