31 Het reglement hield in, gelijk wij zagen, dat de administratie van de eigenlijk gezegde kerkegoederen voorloopig zou blij ven berusten ,,bij de kerkmeesteren of leden der administrative commissiën, thans in bediening zijnde Met de laatstgenoem den zijn mogelijk bedoeld de „geconstitueerdensook „ge- committeerdens" genaamd, zooals men die o.a. aantrof te Cadzand. Hier was namelijk omdat de uitkeering van het predikantssalaris, tot dusver van wege de Staten-Generaal gedaan, door de inlijving bij Frankrijk had opgehouden en men van het Fransche gouvernement geen betaling van de aan den eeredienst verbonden kosten te gemoet zag, in 1796 toen er een predikant viel te beroepen de gemeente door de kerke- raadsleden bijeengeroepen om te beraadslagen over wat in dezen behoorde gedaan te worden. „Uit volle overtuiging van hunne ongeschiktheid niet alleen om (van allen raad, dien men in zulke ongelegenheden in vorige dagen genoot, ver- steeken) in de noodwendige te verhandelen zaaken het beste voor de gemeente te kiesen, maar ook van hunne onbevoegd heid om (naar den tegenwoordigen toestand der zaaken ten dezen lande) buiten voorkennis, goedkeuring en toestemminge dezer gemeente, in hunne betrekkinge als ouderlingen en dia kenen van dezelve, in zaken van zooveel aanbelang iets op eigen gezag te beslissen", verzocht de kerkeraad aan de bijeen- vergaderde gemeenteleden mede te willen deelen „hoe zij zich in dit tijdsgewricht in zaken (tot) de kerk of den godsdienst betrekkelijk te gedragen" hadden. De uitslag van de bespre kingen was een eenparig besluit om den kerkeraad „provisio neel ses personen uijt de gemeente tot adsistentie toe te voegen om uit naam en van wegen de gemeente over extraordinaire kerkelijke zaken gemeenschappelijk met den kerkeraad te deli- bereeren en te concludeeren". Onmiddellijk ging de vergade ring tot het uitvoeren van dit besluit over 1en telkens wanneer zulks in de eerstvolgende jaren noodig werd geacht hebben de zes geconstitueerden2aan de beslissingen van 1Acta kerkeraad Cadzand, tusschen 4 Maart en 24 Mei 1796. 2) Blijkens de kerkeraadsacta van 28 Mei 1810 waren er te Cadzand toen zelfs acht ..geconstitueerdens".

Archief | 1939 | | pagina 87