II liet als zijn hoofdwerk na de Bibliotheca Neerlandica Manu- scripta, omvattend de wetenschappelijke beschrijvingen van elfduizend Nederlandsche handschriften van de 12e tot de 17e eeuw, met indices op auteurs, afschrijvers, bezitters, minia turen enz. Ten einde deze hoogst belangrijke verzamelingen aan het Rijk te kunnen overdragen ter plaatsing in de Uni- versiteitsbibliotheek te Leiden, werd ook een beroep om gelde- lijken steun gedaan op het Genootschap. Het bestuur heeft gemeend zijn medewerking tot het verwerkelijken van dit nationaal cultureel belang te moeten verleenen. Ook het Nationaal Comité voor de Willibrord-herdenking 1939 ontving op zijn verzoek een geldelijke bijdrage. Te IJzendijke liep het eenige nog overgebleven deel van de door prins Maurits aangelegde versterkingen, het zoogenaamde „ravelijn", gevaar. Het was in particuliere handen en dreigde te worden geslecht. Het gemeentebestuur achtte terecht het behoud van dit ravelijn niet alleen een plaatselijk maar tevens een provinciaal belang. Ook bij het Genootschap werd aangeklopt om eenigen steun, die het bestuur ook toestond. Ten slotte evenwel bleek deze hulp niet meer noodig te zijn. Het doel is intusschen bereikt en het stuk versterking blijft bewaard en wordt hersteld. Kantwerken werden uitgeleend aan de tentoonstelling der Vereeniging voor vrouwelijke handwerken ten huize van me vrouw Quarles van Ufford, poppen aan de poppententoon- stelling te Valkenswaard, een scheepsmodel aan de tentoon stelling van scheepsmodellen te Amsterdam en een groot aantal voorwerpen van verschillenden aard aan de Oranje tentoonstelling der gemeente Breskens. Bij de opening van laatstgenoemde tentoonstelling op 27 Augustus 1938 heeft de secretaris het bestuur van het Genootschap vertegenwoordigd. Het Genootschap knoopte ruilverkeer aan met het New-York State College of Agriculture te Ithaca, de Vereeniging voor wetenschap in Vlaanderen en den Deutsch-Auslandischen Buchtausch. Het' Genootschap heeft het overlijden te betreuren van den directeur den heer A. A. Nengerman en van de leden de

Archief | 1939 | | pagina 8