34 loovigen worden gestort. Zoo spruit het grootste gedeelte van de fondsen of inkomsten, die de parochiekerk van Sluis toebe- hooren, voort uit drie verschillende legaten. Het eerste ver maakt door Jan Wink, overleden in 1784, heeft 13945 francs opgeleverd, het tweede vermaakt door Jacob Bogaard, in 1788 overleden, was 8697, en het derde vermaakt door Jacob Jan Bogaard, die in 1793 overleed, 18285 francs groot. Evenzoo zijn de 143 aren bouwland, welke de parochiale gemeente Aardenburg bezit, voortgekomen uit een gift, door de echte lieden Jacob de Molenaar en Pieternella Michielsen aan haar toebedeeld bij testament van 13 Februari 1762. De aan de kerk van Cadzand toebehoorende landerijen zijn voor een gedeelte almede afkomstig van een schenking, bij uitersten wil aan de Hervormde armen aldaar gedaan door Cornelis de Boodt. Sommige eigendomstitels van onroerende goederen en verscheidene contracten of schuldbrieven van geldsommen of roerende goederen bestaan nog. Zij toonen alle aan dat de goederen of schuldvorderingen, waarop zij betrekking hebben, verkregen zijn door middel van gelden, voortspruitende uit ingezamelde liefdegaven of uit andere revenuen van denzelf den aard. De huizen, welke verschillende parochiën bezitten, zijn over het geheel van zeer geringe waarde, zij zijn schier altegader het eigendom geweest van behoeftige huisgezinnen, die ze aan de Armen hebben overgegeven onder beding, da*, zij er tot hun dood toe in mochten wonen en door de diaconie zouden worden onderhouden J). Geen van deze huizen levert eenig voordeel op of het moest zijn dat zij tot op zekere hoogte de ahmentatiekosten verminderen inzoover zij aan armlastigen huisvesting verschaffen"2). De notulen van de consistoriale vergadering bewijzen, dat het reglement op het beheer van 28 September 1808 metter daad door haar ten uitvoer is gelegd. In die van 26 Juli 1809 toch staat opgeteekend, dat zij toen heeft „opgenomen en 1a condition qu'elles y seraient nourries et entretenues jusqu'a leur décès. 2) il n'y en a aucune qui donne quelque revenu si ce n est celui de diminuer en certain sens les frais de l'entretien en ce qu'elles servent d'habitation aux alimentés.

Archief | 1939 | | pagina 90