35 gesloten" de diaconierekeningen van Groede, Oostburg, Cad- zand, Zuidzande, Retranchement en Nieuwvliet benevens ,,de rekening der middelen van de kerk van Breskens", dat „om trent die der kerken van Cadzand, Zuidzande en Sint Kruis kortelijk opening en inlichting gegeven werd", en dat eindelijk nog „was ingekomen de rekening van de middelen der kerk van Groede, dewelke ten fine van examinatie en provisioneele opneming was gerenvoyeerd aan de commissie, daartoe bij het reglement van September 1808 gemagtigd en ingesteld". Voor de administratie van de kerke- en diaconiefondsen was een doeltreffende regeling ingevoerd, de bezoldiging van de predikanten was door den steun van het departementaal bestuur en de medewerking van de gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis beter verzekerd geworden hinderpalen, welke de spoedige vervulling van vacatures in den weg ston den, waren opgeruimd, waarlijk de consistoriale vergadering van Sluis kon, toen zij in December 1808 haar eerste lustrum herdacht, met welgevallen op dat succes terugzien. Wel hiel den de drukkende verordeningen, die voorschreven dat de predikanten bij hun ordening den leeftijd moesten hebben bereikt van v jfentwintig jaar, en van hun aanstaand vertrek uit de gemeen ie, waar zij stonden, een half jaar te voren kennis hadden te geven1), ongewijzigd stand; wel was de kerk te Breskens door het gouvernement in gebruik genomen voor kruitmagazijn -en ondanks de stappen, die de vergadering bi) de autoriteiten had gedaan, nog altoos niet aan de ge meente voor het houden van haar godsdienstoefeningen terug gegeven :i), doch op deze ééne uitzondering na had het kerke lijk leven binnen haar ressort zijn gewonen loop vervolgd. Ging het jaar 1809 rustig voorbij, gedurende het volgende rees aan den gezichteinder de eene donkere wolk op na de andere. In Maart 1810 begon de kerken van Aardenburg, Oostburg en Sluis, welke de minder vermogende zuster- 1) Zie hiervóór biz. 25, 26. 2} Acta consist, vergadering Sluis, 27 Juli 1808. 3) Als voren 28 Sept. 1808 en brief van die vergadering aan den generaal Sarragin. 28 Sept. 1808.

Archief | 1939 | | pagina 91