37 leeraaren aan te trekken, niettegenstaande de bepalingen van de Articles organiques dienaangaande in de overige departe menten waren ten uitvoer gelegd, en dat hun evenmin het decreet van 7 October 1810 was ten goede gekomen, bij het welk was verordend dat de uitbetaling dier tractementen van rijkswege naar vaste algemeene regelen zou geschieden. De vergadering uitte deze klacht in een brief van 30 Juni 1810 aan den Algemeenen Raad van het departement van de Schelde, die den toestand binnen haar gebied met sombere kleuren afschilderde. De meeste van onze kerken, lezen wij daar, bezitten geen goederen en houden zich enkel en alleen staande door middel van de vrijwillige bijdragen en milde giften van de ingezetenen, een bron van inkomsten even onberekenbaar als onzeker en afhankelijk van particulieren, bij wie zich menigmaal een volslagen omkeer öf van bereid willigheid óf van vermogen voordoet1). Zoo sommige ge meenten tot dusver bij machte zijn geweest de kosten van den eeredienst te dragen doordien zij zekere inkomsten bezitten, deze inkomsten bestaan voor drie vierde part in schuldbrieven van het Koninkrijk Holland, en men weet op dit oogenblik niet wat deze waard zijn en wat zij opbrengen. De behoeften nemen toe naarmate van den ouderdom van de kerkgebouwen, terwijl het ontbreken van middelen, waarmede men ze in den loop der jaren had kunnen onderhouden, nu zooveel te ingrij pender herstellingen noodig maakt 2). De kerk onder anderen, waarin de Hervormde godsdienstoefeningen te Cadzand plaats hebben, bevindt zich in zoodanigen toestand dat, als men niet onverwijld het reparatiewerk aanvat, er alle reden bestaat voor de vrees dat de kloktoren met een stuk van de muren, waarop die rust, welhaast zullen instorten. Volgens de begrooting, welke wij hebben doen opmaken en die wij aan den Alge meenen Raad gerust durven overleggen, zou dit werk een 1source également gratuite et incertaine, dépendante de ceux qui souvent éprouvent a l'improviste un changement absolu dans leur volonté soit dans leur fortune. 2) a mesure que la vetusté des temples et l'absence des moyens a les avoir entretenus' exigent de plus fortes réparations.

Archief | 1939 | | pagina 93