40 tierceering van 1810 berokkende de kerkelijke fondsen alweder een zwaar verlies, eerlang volgde een nieuwe slag. Den 16 September zag de gemeente haar bedehuis ten gevolge van de onvoorzichtigheid van een loodgieter in de vlammen opgaan de schoone Sint Janskerk, waaraan zij tot herstel van de schade, welke het bombardement van 1794 haar toegebracht had, in de laatste jaren zulke groote sommen ten koste had gelegd. Zoover was het ten slotte met de Hervormde gemeente van Sluis, voorheen een van de rijkste van Staats-Vlaanderen gekomen, dat zij niet genoeg inkomsten meer bezat om de volle jaarwedde te voldoen van den eenigen predikant, die er thans nog stond, maar het grootste gedeelte, niet minder dan 800 gulden, gevonden moest worden uit vrijwillige bijdragen van hare leden 1 Geen wonder dat de consistoriale vergadering nu, om haar eigen woorden te gebruiken, de behoeften stegen, de inkom sten afnamen, het gebrek aan middelen van dag tot dag nijpender werd2), nu het smartelijk verlies van het schoone kerkgebouw in de hoofdplaats, welks puinen nog rookten, haar nood ten top deed stijgen3), geen wonder, zeg ik, dat de vergadering een beroep deed op het hoogste gezag, op den Keizer zelf, teneinde voor de Hervormden in haar gebied de hulp te bekomen, die dank zij zijn milddadigheid hun geloofs- genooten in de overige departementen ten deel gevallen was, maar hun zelf nog nimmer was verleend4). Ongelukkig werd op haar smeekbede even weinig acht ge slagen als op de vorige, men is te Parijs nu zoo min als later van de eenmaal aangenomen gedragslijn afgeweken, nooit hebben de predikanten in het voormalige Staats-Vlaanderen, zoolang de Fransche overheersching duurde, ook maar één centime tractement ontvangen uit de rijkskas5). Wachten op 1Request consist, vergadering Sluis aan den Secretaris van Staat vcor de binnenlandsche zaken te 's Gravenhage, October 1814. 2) ie dénuement de moyens se fait sentir chaque jour davantage. 3) nous conduit au comble de la plus désolante détresse. 4) Brief consist, vergadering Sluis aan den Keizer, 23 Sept. 1811. 5) Request consist, vergadering Sluis aan den Secretaris van Staat voor de binnenlandsche zaken, October 1814,

Archief | 1939 | | pagina 96