43 of dadelijk verblijf van den leeraar, te wiens behoeve zij waren aangegaan 1 en dat mitsdien de op handen zijnde vacatures te Sluis en Kadzand in die gemeenten de noodige en toe reikende middelen of fondsen ter bezoldiging van een anderen leeraar deden ophouden en ontbreken". En wat diende er thans te gebeuren bij het vervullen van vacatures De con sistoriale vergaderingen waren immers tot op den huidigen dag in wezen gebleven hierin had de veranderde staat van zaken in dit gewest vooralsnog geen wijziging gebracht. Wat moest er ..voor het tegenwoordige in geval van beroepingen, ten aanzien van de handopeningen2), in 't kerkelijke en poli tieke voorafgaan door welke kerkelijke vergadering moest de beroeping geschieden wat moest er omtrent de approbatie in acht worden genomen; moest ,,de acceptatie3) dezelve voorafgaan of volgen" Ziedaar zoo vele vragen, welke de vergadering den Commissaris tot de kerkelijke zaken te 's Gra- venhage in haar brief van 3 October voorlegde. Voor een deel werd de onzekerheid, waarin zij verkeerde, weggenomen door het Souverein Besluit van 9 Januari 1815. Het bepaalde vooreerst dat in afwachting der algemeene ver ordeningen, welke bij eene nadere organisatie van het bestuur der Hervormde kerk in de Vereenigde Nederlanden zouden worden gemaakt, de tegenwoordige inrichting der Hervormde kerken in het voormalig Staats-Vlaanderen mitsgaders de tegenwoordige wijze van administratie der financiën van de gemeenten en van de fondsen der kerken werden gecontinu eerd 2°. dat provisioneel de Hervormde gemeenten in het 1) Te Cadzand gingen in 1810 de kerkeraad nevens de geconstitu- rerdens" der gemeente met den aldaar beroepen predikant De Jonge een formeel contract aan, waarbij de beide partijen zich wederkeerig verbonden eenerzijds tot uitbetaling van het toegezegd tractement en anderzijds tot de vervulling van het predikantswerk (kerkeraadsacta 8 Juni 1810) en zoo is blijkens het in den tekst vermelde ook elders gedaan. 2) De handopening of vergunning tot het uitbrengen van beroep was verplicht gesteld bij Souverein Besluit van 22 Dec. 1813. 3) nl. van een beroep.

Archief | 1939 | | pagina 99