60 waaraan de naam „Hameetman" of „Hameteman" nog her innert. Natuurlijk spreken we hier over den oorspronkelijkeri toestand. A. Hollestelle schrijft op bldz. 454 van „de Honte en het eiland Borssele" ook over de haymanne. Hij komt niet tot een goede oplossing, maar maakt een zeer rake opmerking, waaruit men wel kan zien, dat hij op gang was naar de waar heid, al kristalliseerde zich die nog niet in zijn geest. Hij zegt nl. „het is wel opmerkelijk, dat men de bijna waardelooze moerasgronden van de Poel bij Goes, van de Wilde Moer bij Reimerswaal en die van het midden van Schouwen nooit als haymanne heeft aangeduid." Precies. Dit is ook onze con clusie en daarom moet Dr. T.'s meening, dat „het enkel slechte gronden, niet aan een bepaalde plaats gebonden" zijn geweest, stellig verworpen worden. Het waren, met uitzondering van de „versche haymanne" (achter de duinen gelegen), gronden, buiten den dijk aan het zoute water gelegen. Wij bedoelen natuurlijk oorspronkelijk, dus beide „gebonden" aan „vaste" plaatsen a. achter de duinen, b. buiten den dijk, langs het zoute water. Deze conclusie hopen we nu door détailstudie nog nader te bewijzen. We houden het voor hooge schor- gronden, die door hun bijzonder beschermde of bijzonder hooge ligging bijna niet onderliepen of misschien wel door een kade gemakkelijk voor een langen tijd van het buitenwater konden worden afgescheiden, maar toch in dit laatste geval geen verkaveld poldergebied, dat bereden werd, vormde. Het waren en bleven „wilderten" buiten den eigenlijken „zouten dijk", buiten het goed-geordende en precies verkavelde polder complex gelegen, niet bereden, dus ook niet staande op de steenrol en dus ook niet aan „schot" onderworpen want dit geschiedde altijd pas als de polders 7 jaar (soms 14, 21 of 28 jaar) bereden waren. Het is opmerkelijk, dat de hayman bij Middelburg geheel door ambachten was omringd, behalve op een plaats over korten afstand. Het is precies, of het een groot schorgebied is geweest, gemeenschappelijk toebehoorende aan de omringende ambachten, althans „oorspronkelijk", langzamerhand uit over-

Archief | 1940 | | pagina 100