61 gebleven resten, als men wil „zelfkanten", van ambachten ontstaan en opgebouwd uit de brokstukken van buitendijk- sche gronden van ambachten en feitelijk beschermd door die ambachten. We zullen nu trachten aan te toonen, dat het werkelijk dergelijke gronden waren, die met den naam van „zouten hayman" werden aangeduid en we zullen hierbij uitgaan van den hayman bij Middelburg, daar we hiervan het meeste weten. Onze conclusies kunnen dan maatgevend worden voor de haymanne in het algemeen. De kennis om trent dezen hayman ontleenen we aan 1°. Het archief van de stad Middelburg 2°. De Teg. Staat over de provincie Zeeland onder Mid delburg 3°. De kaart van Middelburg en omgeving door Van Deventer (midden 16e eeuw). Te vinden o.a. in Van Empel en Pieters „Zeeland door de Eeuwen heen" 4°. De kaart geheeten Panorama van Walcheren" uit het museum Plantijn (eind der 16e eeuw), ook te vinden bij Van Empel en Pieters 5°. De kaarten van Sgrooten en van Van Deventer (16e eeuw), ook te vinden bij Van Empel en Pieters 6°. Beekman's kaart „Zeeland in het jaar 1300" 7°. De kaart van Walcheren, door de Hattinga's ontwor pen (18de eeuw), ook bij Van Empel en Pieters te vinden. A. Hollestelle vertelt in zijn boek „De Honte en het Eiland Borssele" wat in het Oud-Archief van Middelburg daarover staat en ontleent zijn gegevens aan Mr. J. H. de Stoppelaar „Oud-Archief van de stad Middelburg, no. 1494 en 1495", Hollestelle zegt dan „In 1532 werden belangrijke stukken van de hayman over gedragen voor het graven van een haven. Volgens de verlei- brieven mocht Middelburg dien hayman bezitten en gebruiken als Zeeuwsch leen met ambachtsrecht en ambachtsgevolg en uit den verkoop bij „bernende kaers" t) verneemt men, dat de somperige gronden nog nooit verleid waren geweest („Honte en het eiland Borssele". blz. 454). 1) bij brandende kaars.

Archief | 1940 | | pagina 101